Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Anneler 4 gün sonra İBAN'a baksın! 2 bin 421 TL- 4 bin 358 TL hesaplardan çekilebilecek

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşa sunulan imkanların kalem sayısı gün gün artmaya devam ediyor. SED desteği ödemesi de bu destekler arasında yer alırken, 4 gün sonra hesaplara aktarılması bekleniyor

Yayın Tarihi: 11.12.2023 15:11
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 15:11

Anneler 4 gün sonra İBAN'a baksın!  2 bin 421 TL- 4 bin 358 TL hesaplardan çekilebilecek

Dar gelirli vatandaşa devlet bir çok imkan sunuyor. Barınma, bakım, temel ihtiyaç, sağlık gibi destekler devlet tarafından karşılıksız olarak ödeniyor. Kadınlara ve çocuklara verilen önem sağlanan destekler ile ispatlanırken, SED desteği adı altında hanedeki ilk 2 çocuk için destek sağlanabiliyor. SED desteği çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması adına ödenen ve karşılıksız her ay hesaplara aktarılan destek ödemesi olarak biliniyor. Ve bu ödemelre her ayın ikinci yarısı itibsri ile hesaplara aktarılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli belgesi almaya hak kazanna aylık geliri belirlenen sınırın altında kalan hanelere sağlaan destekler düzenli ya da tek seferlik olarak sağlanıyor.

Devletin sunduğu destekler arasında yer alan SED desteği psikolojik destek olarak ya da maddi destek olarak ödeniyor. Her ay hesaplara aktarılan SED desteği, halk arasında anne desteği olarak da biliniyor. Bu kapsamda çocuğu olan anneye 2 çocuğa kadar ödeme yapılabiliyor.

TEMMUZDA ZAMLANMIŞTI

Temmuz ayında yapılan zam ile artış gösteren SED destek ödemeleri 4 bin 358 TL'ye çıkabiliyor. İki çocuk olması durumunda ise bu ödeme çocuğun okul seviyesine göre artış gösteriyor. Temmuz ayında zamlanan SED destekleri, Ocak 2024 zamlarında da tekrar artış gösterecek. 2024 memur maaşı katsayısına göre zamlanacak olan SED destek ödemelerini 6320 TL'ye kadar çıkacağı ön görülüyor.

sed

GÖZLER BAKAN GÖKTAŞ'TA

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, tüm desteklerin olduğu gibi SED desteklerinin de hesaplara aktarılma tarihleri ile alakalı açıklama yapıyor. Kasım ayı ödemelerinin tamamlanması akabinde gözler Aralık ayı SED ödemelerine çevrili bekliyor. Aralık ayı SED ödemelerinin ayın 15'inden sonra hesaplara aktarılacağı tahmin ediliyor.

SED YARDIMI BAŞVURUSUNDA KİMLER BULUNABİLİR?

Çocuklara ve annelere özel olarak sunulan SED destek ödemesi, hakkında tedbir kararı bulunan çocuklara ödenebilmektedir. Haneye giren maaşın kişi başına düşen tutarının asgari ücretin üçte biri olması zorunluluğu bulunan SED desteği başvuruları, Sosyal hizmet kuruluşunda çocuğunun kalmaması için çocuğunu geri lan hanelere sağlanabilmektedir.

SED DESTEĞİ SORGULAMA

SED desteği aralık taksitinin 4 gün sonra hesaplara aktarılacağı tahmin ediliyor. SED Ödemelerin yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden T.C kimlik numarası ile öğrenilebiliyor