Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Anne babalar çocuklarınızda bu belirti var mı hemen kontrol edin! Bu hastalık okula giden çocuklarda sıkça görülüyor!

Uzman Psikolog Tara Çapar, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun (DEHB) okul çağındaki çocuklarda yüzde 10 oranında görüldüğüne dikkat çekiyor. DEHB'nin temel belirtileri arasında aşırı hareketlilik, dikkatsizlik ve çabuk sıkılma bulunuyor. Acıbadem Adana Hastanesi'nden Psikolog Çapar, bu bozukluğun tanı sürecinde ailenin ve öğretmenlerin çocuğu dikkatle gözlemlemesini öneriyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 07.12.2023 21:15
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 21:15

Anne babalar çocuklarınızda bu belirti var mı hemen kontrol edin! Bu hastalık okula giden çocuklarda sıkça görülüyor!

DEHB'nin genellikle çocukluk çağında tespit edildiğini belirten Çapar, bu bozukluğun çocuğun sosyal, akademik ve mesleki yaşamını etkileyebilecek nörogelişimsel bir sorun olduğunu ifade etti. Belirtiler arasında sosyal ilişki kurmakta zorluk, ödevlerden çabuk sıkılma, başarısızlık, dikkatin kolayca dağılması, dinlememe gibi durumların bulunduğunu söyledi.

ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

dehb

Çapar, DEHB'nin akranları ve sosyal çevre tarafından dışlanmaya neden olabileceğini ve çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyebileceğini vurguladı. Okul öncesi dönemde DEHB tanısının konulmasının zor olabileceğini belirten uzman, çocukların genellikle fazla hareketli oldukları ve öz denetimlerinin az olduğu bu dönemde belirtilerin fark edilmesinin zor olabileceğini ifade etti.

ÖĞRETMENİN GÖZLEMLERİ ÖNEMLİ

öğretmen

DEHB'nin zeka düzeyinden bağımsız olarak herkesin yaşayabileceği bir sorun olduğunu belirten Psikolog Çapar, bu bozukluğun tanı sürecinde öğretmenlerin gözlemlerinin de önemli olduğunu dile getirdi. Ayrıca, DEHB tanısı konulan çocuklara ve ailelerine eğitim programları sağlanması gerektiğini belirten Çapar, tedavi sürecinde psikolog eşliğinde ve psikiyatrik ilaç tedavisi ile birleştirilmesinin önemine vurguladı.