Bist 100
10.390,92 2%
DOLAR
32,3 -0,02%
EURO
35,13 0,49%
ALTIN
2.397,41 -0,24%

Android telefonlar artık acil çağrı aramalarında tıbbi veri gönderebilecek!

Android telefonlara kullanıcıların hayatlarını kurtaran bir güncelleme gelecek. Kişisel Güvenlik uygulamasına sahip bir Android telefon, artık acil servisi ararken veya mesaj gönderirken tıbbi bilgileri acil durum ekipleriyle paylaşabilecek. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 09.12.2023 14:23
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 14:23

Android telefonlar artık acil çağrı aramalarında tıbbi veri gönderebilecek!

ABD’de yaşayan Android telefon kullanıcılarının tıbbi verileri artık acil çağrı aramalarında sağlık ekiplerine gönderilecek. Bu kapsamda, Android kullanıcıları arayanın ismi, alerjileri, acil durumda ulaşılabilecek irtibat kişileri ve önceki sağlık durumları gibi bilgileri telefonuna ekleyerek acil durumlarda bu bilgileri ilk müdahale edecek ekiple paylaşabilecek.

Baltimore Şehri İtfaiye Departmanı Direktörü Tenea Reddick, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu, telefonunuza eklediğiniz bilgilerin 911 için faydalı duruma geldiği zamandır. Bu bilgiler müdahale ekipleri gelmeden önce kullanılabilir. Bu gelişme, çok fazla zaman kazandıracak. Zira neye müdahale ettiğimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu zaten biliyor olacağız” dedi.

Bu özellik, özellikle 911'i arayan kişinin iletişim kuramadığı durumlarda yararlı olacak.

acil durum

HANGİ TELEFONLARA GELECEK?

Şimdilik bu özellik sadece Nothing Phone 1 ve Google Pixel 4 ile Google Pixel 8 Pro gibi Kişisel Güvenlik uygulamasına sahip Android telefonlarda mevcut olacak. Bu telefonlara sahip olan herkes Kişisel Güvenlik uygulamasının "Bilgileriniz" bölümüne giderek yeni özelliği aktif hale getirebilecek. Buradan "Acil durum bilgi erişimi" ve daha sonra "Acil durum çağrısı sırasında paylaş" seçeneğine tıklamaları yeterli olacak.

Bu özelliği Türkiye’deki Android kullanıcılarının ne zaman kullanacağı ise şu an için bilinmiyor.