Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Amazon insan hakları ihlalleri nedeniyle 1,9 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

Amazon, taşeron işçilere yönelik insan hakları ihlalleri iddialarını çözmek için 1,9 milyon dolar ödeyecek. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 24.02.2024 10:40
Güncelleme Tarihi: 24.02.2024 10:40

Amazon insan hakları ihlalleri nedeniyle 1,9 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

Dünyaca ünlü e-ticaret şirketi Amazon, sömürücü iş sözleşmelerinin ardından insan hakları ihlalleri iddialarını çözmek için şirketin Suudi Arabistan'daki iki deposunda çalışan 700'den fazla göçmen işçiye 1,9 milyon dolar ödeyecek.

CNBC'nin haberine göre, Amazon bir blog yazısında sorunu kabul ederek depo koşullarını araştırması için üçüncü taraf bir işçi hakları uzmanı tuttuğunu söyledi. Kuruluş, Amazon'un tedarik zinciri standartlarında standartların altında yaşam alanları, sözleşme ve ücret düzensizlikleri ve işçi şikayetlerinin çözümünde gecikmeler dahil olmak üzere çok sayıda ihlal tespit etti.

Bu gelişme, Uluslararası Af Örgütü'nün geçtiğimiz ekim ayında yayınladığı ve bölgedeki Amazon tesislerinde çalışmak üzere sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin maruz kaldığı iddia edilen çeşitli insan hakları ihlallerini ayrıntılı olarak ele alan ve etkilenen işçilerin birçoğunun insan kaçakçılığı mağduru olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden raporunun ardından geldi. Raporda ayrıca Amazon'un Suudi Arabistan'da faaliyet gösterirken işgücü istismarı riskinin yüksek olduğunun farkında olduğu ancak yine de bu tür istismarları önlemek için yeterli önlemi almadığı öne sürülmüştü.

NBC News'e göre, bu işçilerin maruz kaldığı iddia edilen koşulları ayrıntılı bir şekilde ortaya koydu. Araştırmalar, işçilerin işe alınmak için 2 bin 040 dolara varan yasa dışı işe alım ücretleri ödemek zorunda kaldıklarını ortaya koydu. Bu da çoğu Nepalli olan göçmen işçileri yüksek faizli krediler almaya zorluyordu.

amazon

İŞÇİLER EN TEMEL OLANAKLARDAN YOKSUN KOŞULLARDA YAŞADI

Müfettişler ayrıca bu işçilerin çok kötü koşullarda yaşadıklarını da öğrendi. Bir işçi yatak böceklerinin istila ettiği ranzalarla dolu ve 7kişiyle birlikte kalabalık bir odada yaşadığını söyledi. Ayrıca, suyun tuzlu ve içilemez olduğu belirtiliyordu. Uluslararası Af Örgütü de bu bulguları yineleyerek, konaklama yerlerinin en temel olanaklardan bile yoksun olduğunu aktardı.

Af Örgütü raporunda, fahiş işe alım ücretleri ve ilgili kredilerin birleşiminin uluslararası hukuk ve standartlarda tanımlandığı şekliyle emek sömürüsü amacıyla insan ticareti anlamına geldiğini iddia etti.

Amazon, iki Suudi deposuyla ilgili en ciddi kaygıları giderdiğini ve bunların arasında barınma koşullarının iyileştirilmesinin de yer aldığını kaydetti. Şirket, yaptığı açıklamada, "Amacımız tüm tedarikçilerimizin güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları sağlayan yönetim sistemlerine sahip olmasıdır; buna sorumlu işe alım uygulamaları da dahildir” ifadelerini kullandı.