Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Amazon’da birçok önemli görevlerde yer alan insansı robotlar insanlardan daha mı iyi çalışıyor?

Amazon’da birtakım görevlerde yer alan insansı robotlar çalıştırılıyor. Peki, bu görevler için insanlar mı, yoksa insansı robotlar mı daha ideal? İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 11:25
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 11:25

Amazon’da birçok önemli görevlerde yer alan insansı robotlar insanlardan daha mı iyi çalışıyor?

Agility Robotics CEO'su Damion Shelton'a göre Digit yürüyebilen, kutu kaldırabilen ve insanlara yönelik maliyetlerin çoğuna sahip olmayan iki bacaklı bir robot. Peki, Amazon depo görevleri için insansı robotlara yatırım yaparak hata mı yapıyor?

Boston Dynamics CTO'su Aaron Saunders, TechCrunch'a verdiği röportajda, insansı robotların teknoloji açığını kapatma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve genel amaçlı robotik konusunda çok önemli olacağını, fakat insanın kutu taşımak da dahil olmak üzere belirli işler için her zaman ideal bir çalışan olmadığını ifade etti.

robot

İNSANLAR İŞ YAPMAK İÇİN HER ZAMAN EN İDEAL FORM DEĞİL

Saunders, "İnsanlar tüm görevler için en iyi form faktörü olmayabilir. İnsanların kutuları taşıyabiliyor olması bu görevi tamamlamak için en ideal çalışan olduğu anlamına gelmez" dedi.

Saunders, Boston Dynamics'in vinç benzeri bir kolu olan ve tekerlekler üzerinde hareket eden otomatik mobil robotu Stretch'in insansı olmadığını ve sonuç olarak kutuları bir insandan daha verimli ve etkili bir şekilde taşıyabildiğini söyledi.

Şirkete göre, insansı robotlar, insanlardan daha farklı olarak çeşitli boyut ve ağırlıktaki nesneleri de kaldırabiliyor.

Uzmanlar bazı meslek dallarının tümüyle robotların eline geçeceğini söylese de insanlar için yeni mesleklerin de ortaya çıkacağını düşünüyor.