Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Alkole zam tsunamisi: Sigara fiyatları ile eş zamanlı yüzde 17-25 zam tarihi belirlendi

Son senelerde adeta zam dalgasına tabi tutulan alkol ve sigara fiyatları ile alakalı son zam haberleri duyulmaya devam ediyor. Temmuz ayında yapılacak olan alkol ve sigara zammı oranları ise şok edeceğe benziyor

Yayın Tarihi: 24.06.2024 18:32
Güncelleme Tarihi: 24.06.2024 18:32

Alkole zam tsunamisi: Sigara fiyatları ile eş zamanlı yüzde 17-25 zam tarihi belirlendi

Son senelerde adeta zam dalgasına tabi tutulan alkol ve sigara fiyatları ile alakalı son zam haberleri duyulmaya devam ediyor. Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, alkol ve sigarada yeni zam dalgasının devreye alınacağını belirtmiş bulunuyor. Aybaş tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Temmuz ayında açıklanacak olan enflasyon farkı sonrasında alkollü içeceklere temmuz ayında yüzde 17 ila 25 arasında zam yapılacağını belirtti. 

sigra

Artan enflasyon üretim maliyetlerinin artmasına mahal verirken, bu durumda ürün ve hizmetlere zam yapılmasını sağlıyor. Son dönemde artan enerji ve hammadde fiyatları, alkollü içecek fiyatlarını da arttırıyor. Yukarı doğru çekilen bu artışlar ürün ve hizmetlere de firmalar tarafından zam yapılmasını sağlıyor.  Yapılan açıklamada sigara ve alkolde yüzde 25 oranında zam beklendiği belrtilm iş bulunuyor.

ALKOL SİGARA ZAMMI NE ZAMAN

Temmuz ayına girilmesi ile birlikte yeni bir zam dalgası gelecek. Enflasyon farkı 3 Temmuz'da TÜİK tarafından açıklanacak iken, bu tarihlerden sonra alkollü içeceklerin fiyatları yeni fiyat etiketleriyle satışa sunulacak.

tll

ALKOL VE SİGARA ZAM ORANI

Alkol ve sigara ÖTV artışına maruz kalacak ürünlerin başında yer alıyor. Her farklı içecek grubunda farklı zam senaryoları kurulacak iken ortalama olarak yüzde 17- 25 arası sağlanacağı belirtilmiş bulunuyor .

HANGİ İÇKİ TÜRÜNE ZAM GELECEK

Yapılacak olan zammın her içki türüne uygulanacağı belirtilirken, rakı, viski, votka, şarap, bira gibi tüm alkollü içkileri kapsayacak.