Alım fiyatı resmen yerlerde sürünüyor! Çiftçiler hasatları tek tek ertelemek zorunda kaldı

Mersin’deki çiftçilerden isyan bayrağı çekildi! Zeytin alım fiyatlarının giderek düşmesine tepki olarak çiftler hasatlarını erteledi. İşte güncel zeytin alım fiyatları 2023...

Alım fiyatı resmen yerlerde sürünüyor! Çiftçiler hasatları tek tek ertelemek zorunda kaldı

Özellikle ülkemizde zeytin üretiminde en başta gelen bir il olan Mersin’in Mut ilçesinde, çiftçiler isyan bayraklarını çekti. İlçedeki kilosu en düşük 30 TL, en yüksekse 70 TL’den olan zeytinin bütün cinslerinde, tüccarlar ve işletme tesisleri tarafından 5'er TL fiyat düşüşüne gidildi. Düşüşe tepki gösteren Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı olan Gülsüm Kevser kooperatifin güncel sosyal medya hesabı üzerinden bir video paylaştı. Video doğrultusunda zeytinyağ yapacak bir firmanın yetkilileri ile görüşme sağlandığını, fiyatların neden düştüğünü sorduğu zaman ise karşı firma yetkilisinin; "Sizlere hesap mı vereceğiz." sözlerini dile getirdiğini aktardı.

zeytinyağ fiyatları

YAĞA VERİN YİNE DE ZEYTİN TOPLAMAYIN

İlçede üreticilerin güncel fiyatlarının düşmesinin hemen ardından kooperatife başvuran üreticilerin nasıl ve hangi bir yol izlemesi gerektiğini sorduğunu dile getiren Kevser; "Lütfen bakın dünyada, hiçbir yerde az olan herhangi bir malın fiyatı düşüşe geçirilmez. Bu düşüş işinin içersinde büyük bir oyun var. Bu doğrultuda bizim yapacağımız şey kesinlikle güçlerimizi birleştirmek. Zeytinimizi üç gün toplamamayı düşünüyoruz. Üç gün eleklere zeytinlerimizi götürmeyelim. Şu anda Türkiye’de zaten zeytin yok. Dünyanın hiçbir yerinde zeytin yok. Yani zeytin fiyatının düşüşe geçmesi mümkün değil. Dolayısı ile kesinlikle üç gün zeytin toplamayın. Toplarsınız bile tüccarlara satmayın. Yağa verin." sözlerini dile getirdi.

zeytinyağ fiyatları

Kevser sözlerine şu şekilde devam etti; "Zeytin hasatı Ekim ayı içersinde başladı. Hasatımızın ilk günleri içerisinde, işletmeler tüketicinin beklentisini karşılayan bir fiyat verildi. Lakin geçen hafta içersinde birden bire bütün zeytin cinslerinde 5'er TL fiyat düşüşe gidileceğini söylediler. Bizim kooperatifimizin kesinlikle bir işletmesi bulunmuyor. Dolayısıyla birkaç firma ilçemizde piyasamızı belirliyor. İlçemizde OSB’de tesisi olan sadece bir firma var. Manisa’daki tesislere götürebilmek üzere buradan alan kişiler mevcut. Bu sene içersinde zeytin az talep çok fazla. Bu duruma rağmen fiyatı her gün düşürmeye çalışıyorlar. İlçede Gemlik, Ayvalık ve Domat türü zeytinimiz üretiliyor. Bu üretilen zeytinlerin kalibrelerine göre kendi içersinde 12 türe ayırıyoru. Zeytin türlerinin her birisi için kalibrasyon farklı. Bu sebeple farklı bir fiyatlandırması bulunuyor. Bütün türlerde bu fiyatlandırmanın üzerinden 5 TL düşüş uyguladılar. Üretici vatandaşlar olarak bizler de tepkimizi göstermek istedik.c Alıcıların bizlere maruz bıraktıkları 5 TL’ye düşüşten vazgeçmeleri ilk hedefimiz. Cuma gün sonuna kadar vazgeçmezler ise zeytin vermemeye devam etmeyi düşünüyoruz. Sağ olsun ilçedeki çağrımıza bir çok sayıda üretici katılım sağladı. Biz bu karar bu eylemlik ile birlikte kültürü yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu karara katılım sağlamayan, ürün vermiyor. Halen daha devam eden üretici içinde mücadelemiz devam ediyor."