Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Ali İsmail Korkmaz davasında polise verilen ceza kesinleşti

Gezi Parkı eylemlerinde Eskişehir’de dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinden biri olan polis memuru H.E, “kasten basit yaralama” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın temyiz başvurusunu reddederek, cezayı onadı.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 17:23
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 17:23

Ali İsmail Korkmaz davasında polise verilen ceza kesinleşti

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerine katılan üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, sokakta sivil vatandaşlar ve polisler tarafından darp edilmiş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Bu olayın faillerinden biri olan polis memuru H.E, “kasten basit yaralama” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın itirazını redderek, cezayı kesinleştirdi.

Anayasa Mahkemesi, Korkmaz’ın ailesinin yaptığı bireysel başvuruda, eziyet yasağının ihlal edildiğine karar vermiş ve sanığın yeniden yargılanmasını istemişti. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığa aynı cezayı vermiş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmetmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın eyleminin, diğer sanıklardan bağımsız olduğunu, Korkmaz’ın ölümüne sebep olmadığını ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi’nin kararının unsurlarının oluşmadığını savundu. Daire, yerel mahkeme kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, onayladı.

GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE ÖLDÜRÜLEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KİMDİR?

Ali İsmail Korkmaz, 1994 yılında Hatay’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde okuyordu.

 Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran 2013’te Eskişehir’de yapılan gösterilere katıldı. Sivil vatandaşlar ve polisler tarafından dövüldü. Beyin kanaması geçirdi.

38 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetti. Ölümü, Türkiye ve dünyada büyük tepki topladı.

 Ölümünden sonra “Ali İsmail Korkmaz Vakfı” kuruldu. Vakıf, eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında faaliyet gösteriyor.