Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Alanya’da yurtta cinsel istismar skandalı: Bakanlık suç duyurusunda bulundu

Antalya’nın Alanya ilçesinde, özel bir erkek öğrenci yurdunda eğitmenin 5 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti ve suçlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Mağdur çocuklara ve ailelerine psikososyal destek sağlanıyor.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 15:55
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 15:55

Alanya’da yurtta cinsel istismar skandalı: Bakanlık suç duyurusunda bulundu

 Alanya’da yaşanan cinsel istismar skandalı, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Özel bir erkek öğrenci yurdunda eğitmenin 5 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ve ifadesinin ardından serbest bırakıldığı iddia edildi.

Olayın duyulması üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi ve suçlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakanlık, mağdur çocuklara ve ailelerine yönelik psikososyal destek çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Alanya’da bulunan özel bir erkek öğrenci yurdunda, eğitmen olarak görev yapan bir kişinin, 5 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi.

Olay, çocuklardan birinin ailesine anlatmasıyla ortaya çıktı. Aile, durumu hemen savcılığa bildirdi. Savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Eğitmen, gözaltına alındı ancak ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Serbest bırakılma kararı, tepkilere neden oldu.

BAKANLIK’TAN SUÇ DUYURUSU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bakanlık avukatlarımız tarafından olayla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Yargılama sürecine müdahil olarak, suçluların en ağır cezayı almasının yakın takipçisi olacağız. Mağdur çocuklara ve ailelerine yönelik başta psikososyal destek olmak üzere hizmet modeli çalışmamız devam etmektedir” denildi.

Bakanlık, mağdur çocuklara ve ailelerine psikolog, sosyal çalışmacı ve avukat desteği sağladığını da belirtti.

 Olay, toplumun büyük bir kesiminden tepki çekti. Paylaşımlarda, suçluların cezalandırılması, mağdur çocuklara ve ailelerine destek verilmesi, özel yurtların denetlenmesi ve cinsel istismara karşı eğitim verilmesi talep edildi.