Akaryakıtta tarihi indirim yolda! Petrol fiyatları yerin dibine girdi

Brent petrolün Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye düşmesi akaryakıta indirim yaptıracak anlamına gelmektedir. Peki akaryakıt fiyatları düşecek mi?

Akaryakıtta tarihi indirim yolda! Petrol fiyatları yerin dibine girdi

Uzun süredir yükselişine devam eden Bülent petrolün varil fiyatı 24 Temmuz'dan bu yana ilk defa en düşük seviyeye ulaşmış bulunmakta. Uluslararası piyasalarda gün itibariyle brent petrolün varili 81.66 dolarda işlem görüyor. Geçtiğimiz Cuma günü 83.50 dolara kadar yükselen brent petrolün varil fiyatı bugün sabah ilk kapanışta %1.27 azalarak 81.66 dolardan işlem gördü.

BRENT PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Brent Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi olarak küresel ekonomik büyüme beklentisinin düşmesi ve Çin'in Petrol talebinin azaltması ve talebin azalması sonrasında arzın yükselmesi olarak kayıtlara geçerken OPEC+ ülkelerinin hızla üretime devam etmesi sebep olarak gösterilmektedir. Öte yandan ABD'nin stratejik petrol rezervlerini piyasaya eklemesi arz planını baskılayarak Petrol fiyatlarının düşmesine sebep vereceği öngörülüyor.

brent

Petrol fiyatları 2023 yılı başında 99,56 seviyesine kadar ulaşmış ve tarihi zirvesini görmüştü. Ancak o zamandan bu zamana brent petrol fiyatları %18 oranında bir düşüş sergiledi. Uzmanların hesaplamalarını göre yukarıdaki sebeplerden ötürü Petrol fiyatlarının Önümüzdeki dönemlerde de dalgalı bir seyir izleyebileceği tahmin ediliyor. Talebin düşük olması arzın yüksek olması sebebiyle brent Petrol fiyatlarının bir miktar daha düşebileceği tahmin ediliyor. Öte yandan jeopolitik risklerin de fiyatları etkileyeceğini belirten uzmanlar arzın gitgide yükseldiğini de açıklamalarına ekliyor

PETROL FİYATLARININ DALGALANMA SEBEPLERİ

Küresel olarak arz talep dengesinin bozulması, ekonomik büyüme beklentileri ve spekülasyonlar sayesinde petrol fiyatları dalgalı bir seyir gösteriyor. Petrol fiyatlarını etkileyen bazı nedenler ise küresel petrol talebi ile birlikte küresel Petrol Arzı dengesi olarak belirtirlirken, petrol fiyatlarını dengelemek için arz kesintisi yapılması da dalgalanma sebepleri arasında yer alıyor. Öte yandan jeopolitik riskler kapsamında petrol üreten ve tüketen ülkelerdeki siyasi ve asgari durumlar petrol fiyatlarını etkileyebiliyor. Özellikle İsrail Filistin arasında yaşanan savaş petrol fiyatlarının yükselmesine mahal verirken Rusya ile Arabistan'ın Petrol Savaşı da fiyatların düşmesine sebebiyet vermişti.

AKARYAKITTA İNDİRİM YOLU GÖZÜKTÜ

Akaryakıt fiyatları uluslararası brent petrolün arz ve talep dengesine göre değişkenlik gösteriyor. Öte yandan döviz kuru da akaryakıt fiyatlarında etken bir madde olarak biliniyor. brent petrolün Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye düşmesi akaryakıta indirim yaptıracak anlamına gelmektedir. Eğer ki döviz kurunda da herhangi bir değişiklik olmaması durumunda akaryakıt fiyatlarında önümüzdeki günlerde büyük bir düşüş yaşanması ihtimali bulunmaktadır