Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? Benzin Mazot indirim beklentisi...

Brent Petrolde geçtiğimiz haftadan beri yaşanan düşüş güncel akaryakıt fiyatları düşecek mi? sorusunu da sordurtmaya başladı.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 01:20
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 01:20

Akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? Benzin Mazot indirim beklentisi...

Brent Petrolde geçtiğimiz haftadan beri yaşanan düşüş güncel akaryakıt fiyatları düşecek mi? sorusunu da sordurtmaya başladı. Brent petrolün bir hafta içerisinde 6 dolar birden düşmesi akaryakıt fiyatlarında da indirim beklentisini gündeme çıkartırken akaryakıta indirim gelecek mi sorusunun yanıtları şu sıralar araştırılıyor.

Brent petrolün varil fiyatı 80 doların altına test ediyor. Gün gün fiyatların düşmeye başlaması akaryakıtta indirim beklentisini yaratırken 5 Aralık itibariyle akaryakıt fiyatlarına indirim yapılacak mı? sorusunun da yanıtı araştırılıyor. 

fwrg

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Petrol fiyatları dünya genelinde yaşanan bazı gelişmeler sonrasında düşüş eğilimine geçmeye başladı. Çin'in ekonomik hamleleri, İsrail-Hamas çatışmalarının tekrardan başlaması, ABD'de petrol üretiminin bir nebzede olsa artması bu fiyatların düşüşü olarak geri döndü. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi sonrasında akaryakıt fiyatları düşecek mi sorusu sorulmaya başlandı. 

Orta Doğu'da yaşanan çatışmalar, arz güvenliğinin ortadan kalmasına ve talebin çoğalmasına mahal verirken, bu kapsamda fiyatlarda artış baş göstermişti. Küresel taleplerin belirsizliğinin hakim olması da petrol fiyatlarını dibe çekmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda 100 dolara kadar yanaşan brent petrol varil fiyatı şu sıralar uluslararası piyasalarda 78,01 dolardan işlem görüyor. 

 Çin ve ABD dünya genelinde en fazla petrol tüketen ülkeler olarak biiliniyor. Hafta başı itibari ile  Çin ve ABD'den gelen ekonomik veriler fşyatların düşmesine mahal verdi. Öte yandan önceki haftalara oranla verilerin de fiyat baskılaması devam ediyor. 

SOn bir haftadır brent petrolün 6 dolarlık düşüşü, ülkemizde 196 TL civarına tekabül ediyor. Yaşanan bu gelişmelerin petrol fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı konusu vatandaşın merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kasım ayının son haftasında 82 dolardan işlem gören Brent petrol varil fiyatı dün itibariyle 78 dolar olarak açıklanırken akaryakıt fiyatları konusunda da beklentiler yanıtını bulmuyor. Yapılan açıklamalarda akaryakıt fiyatlarında herhangi bir indirim ya da zam çalışmasının olmadığı belirtilmiş bulunuyor