Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

AK Parti’de aday belirleme heyecanı başladı! Aday Tespit Komisyonu kuruldu

2024 yılında yapılacak yerel seçimler için AK Parti’de hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Parti, belediye başkan adaylarını belirlemek için titiz bir çalışma yürütüyor. Peki, AK Parti’nin aday belirleme süreci nasıl işliyor? Hangi kriterler göz önünde bulunduruluyor? Adaylar ne zaman açıklanacak? İşte, AK Parti’nin seçim hazırlıklarına dair merak edilenler…

Yayın Tarihi: 09.12.2023 11:56
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 11:56

AK Parti’de aday belirleme heyecanı başladı! Aday Tespit Komisyonu kuruldu

AK Parti'de seçim çalışmaları hız kazandı. AK Parti’de 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için belediye başkan adaylarını belirleyecek Aday Tespit Komisyonu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kuruldu. Komisyonda, Genel Başkanvekili Efkan Ala, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da yer alıyor.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

 Komisyon, aday belirlemede temayül yoklaması, anketler ve geçmiş seçim sonuçlarını bir arada değerlendirecek. Ayrıca, partinin teşkilat başkanlığı ve ilgili şehrin milletvekillerinin görüşlerini de dikkate alacak. Komisyon, partinin tüm belediye başkan adaylarının belirlenerek ilan edilmesi sürecine kadar çalışmalarına devam edecek.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

AK Parti, adaylarını aralık ayının ortasından ocak ayının sonuna kadar peyderpey açıklayacak. Parti yetkililerinden alınan bilgiye göre, partinin bazı ilçe belediye başkanları dışında büyükşehir ve illerde 3 dönem kuralına takılan belediye başkanı bulunmuyor.

YEREL SEÇİMLERİN ÖNEMİ

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler, AK Parti için hem siyasi hem de ekonomik açıdan büyük önem taşıyor. Parti, seçimlerde hem mevcut belediyelerini korumak hem de yeni belediyeler kazanmak için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Parti, yerel yönetimlerde hizmet kalitesini artırmak, vatandaşların talep ve beklentilerine cevap vermek ve yerel kalkınmayı desteklemek için adaylarını titizlikle seçiyor.