Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Aile ve Gençlik Bankası başvuruları başladı mı? Şartları neler? İşte Aile ve Gençlik Fonu son durum

Aile ve Gençlik Fonu'nun, yapılan açıklamaların sonrasında resmi olarak kurulduğu açıklandı. Evlilik kredisi düzenlenmesinden yararlanmak için resmen gün sayan gençlerin, gündeminden düşmeyen Aile ve Gençlik Bankası için süreç ise sonlanmak üzere. İşte Aile ve Gençlik Bankası başvuru detayları ve tüm şartlar…

Yayın Tarihi: 07.12.2023 17:23
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 17:23

Aile ve Gençlik Bankası başvuruları başladı mı? Şartları neler? İşte Aile ve Gençlik Fonu son durum

Evlilik kredisinin sunulacağı Aile ve Gençlik Fonu, Resmi Gazete üzerinde paylaşıldı ve resmi olarak kurulduğu açıklandı. Yapılan düzenlemelerden sonra ilk olarak pilot bölge uygulaması yapılacak. Pilot bölge uygulaması olarak ise depremden etkilenen iller seçildi. Aile olmaya hazırlanan gençler için sunulacak bu fonun detaylarının belli olmasına sayılı günler kaldı.

AİLE VE GENÇLİK FONU BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Aile ve Gençlik Fonu kapsamında evlenecek gençlere yönelik evlilik kredisi imkanı sunulacağı açıklandı. Lakin henüz başvuru süreci başlamış durumda değil. Başvurular başladığı zaman ilk etapta pilot bölge olarak seçilmiş olan, 6 Şubat depreminden etkilenen ileride başvurular alınmaya başlanacak. Pilot uygulama sona erdikten sonra ise ülke genelinde 81 ilde Aile ve Gençlik Fonu sunulmaya başlanacak.

AİLE VE GENÇLİK FONU

AİLE VE GENÇLİK FONU BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Aile ve Gençlik Fonu'nun, kanunlar doğrultusunda yeni evlenecek olan gençlere 150.000 TL tutarında faizsiz kredi imkanı şeklinde sunulması öngörülenler arasında. Kredi iki yıl ödemesiz şekilde dört yılda geri ödeme şartıyla gençlere sunulacak. Başvurular ise internet üzerinden gerçekleştirilecek. Fonun kredi miktarı her yıl artışa tabi tutulacak. Fondan faydalanmak isteyenler için başvuru şartlarına dair henüz detaylı bir açıklama yapılmadı. 

AİLE VE GENÇLİK FONU

AİLE VE GENÇLİK FONU NEDİR?

Resmi Gazete üzerinde yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Aile ve Gençlik Fonu, aile müessesesinin güçlendirilmesi, desteklenmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunmaları ve gelişmeleri ile birlikte girişimlerine destek sağlanması amaçlı kaynak sunulacak bir fondur.

Fonun yönetim kurulunda ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olmak üzere toplamda beş kişiden oluşacak. Oy çokluğu şeklinde karar alınacak.