Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

AFAD Başkanı selden etkilenen Erzurum'da çalışmaları inceledi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından gelen yeni haberlerde Erzurum Tekman’daki Dalsöğüt Mahallesi’nde yaşanan sel felaketi sonrasında AFAD Başkanı Okay Memiş’in bölgeyi ziyaret ettiği aktarıldı.

Yayın Tarihi: 10.07.2024 14:59
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 14:59

AFAD Başkanı selden etkilenen Erzurum'da çalışmaları inceledi

AFAD Başkanı Okay Memiş, Erzurum Tekman ilçesinin Dalsöğüt Mahallesi’nde meydana gelen sel nedeniyle bölgeyi ziyaret etti. Selin etkilediği ev, ahır, tarım arazisi ve araçlara yönelik zarar tespit çalışmalarını yerinde gözlemleyen Memiş, meteorolojinin uyarılarının dikkate alınması gerektiği çağrısında bulundu. İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Memiş, 3-4 gündür Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yayımlanan sarı kodlu uyarıları anımsattı. Ayrıca tedbiri elden bırakmamak gerektiğini de vurguladı. 

Samsun ve Ordu’da iki gün önce turuncu ikaz verildiğini vurgulayan Memiş, Samsun’da Terme Çayı’nın taştığını ancak tedbirler sayesinde herhangi bir can kaybının meydana gelmediğini vurguladı. Ancak Ordu’da bir vatandaşın suya kapılarak hayatını kaybettiğini anımsattı. 

Öte yandan Dalsöğüt Mahallesi’nde bir derenin taşması sonucu 4 ahır ve 3 konutun zarar gördüğünü kaydeden Memiş, 18 küçükbaş hayvanın da telef olduğu bölgede 2 aracın ağır hasarlı olduğunu belirtti. Tekman’ın diğer mahallelerinde de çeşitli hasarlar olduğunu aktaran Memiş, Karayazı ilçesinde Sukonak Mahallesi’nde 23 yaşındaki Yakup Eren’in cenazesine Ağrı Tutak ilçesinde ulaşıldığını kaydetti. 

Sığ suların dahi tehlikeli olduğunu vurgulayan Başkan Okay Memiş, Doğu Karadeniz’den başlayarak tüm dereleri ıslah edeceklerini söyledi.