Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

ABD, Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Getirdi: Türkiye’den 7 Şirket de Listede

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaşla ilgili olarak 250’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım kararı aldı. Bu yaptırımların arasında Türkiye’den 7 şirket de bulunuyor.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 23:30
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 23:30

ABD, Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Getirdi: Türkiye’den 7 Şirket de Listede

ABD, Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Getirdi: Türkiye’den 7 Şirket de Listede

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaşla ilgili olarak 250’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım kararı aldı. Bu yaptırımların 100 tanesi ABD Dışişleri Bakanlığı, 150 tanesi de Hazine Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek.

ABD Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan bilgiye göre, yaptırım listesine alınan kişi ve şirketler, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını devam ettirmesine “yüksek öncelikli askeri teçhizat sevkiyatı” ile destek verdikleri belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kremlin’in Rusya’yı istikrarlı bir şekilde ‘savaş ekonomisine’ çevirdiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bunu yerli üretimle yapamayacağını ifade eden Yellen, bugün duyurulan yaptırımların, Rus ordusunun acil olarak ihtiyaç duyduğu teçhizatı temin eden kişileri hedeflediğini kaydetti.

Listedeki Şirketler

Listede Türkiye’den de 7 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin isimleri şunlar:

  • Bosfor Avrasya İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi,
  • Egetir Otomotiv Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi,
  • Globus Türkiye Lojistik Dış Ticaret Limited Şirketi,
  • Kartal Exim Dış Ticaret Limited Şirketi,
  • Konomar Gemi Elektrik Ve Elektronik Limited Şirketi,
  • Megasan Elektronik Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi,
  • Özkaya Otomotiv Mamülleri Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi.

Bakanlığın açıkladığı listede, bu şirketlerin Rusya’ya nasıl bir katkı sağladıkları da yer aldı. Buna göre, bu şirketler Rusya’ya yüzlerce defa sevkiyat gerçekleştirdi, bu sevkiyatlarda Rus ordusunun yüksek öncelikli ihtiyaçları olan mallar yer aldı.

Ankara Önlem Alıyor

Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili, Türkiye’nin sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayladığı yaptırımları uyguladığını söyledi. Türkiye’nin tek taraflı adımlara karşı olduğunu belirten yetkili, Ankara’nın yaptırımların aşılmaması için önlemler aldığını ifade etti.