ABD basınından İsrail Hamas anlaşması yakın iddiası

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik işgal saldırıları devam ederken, Hamas ve İsrail arasında esir takası konusunda anlaşma sağlanabileceği iddia edildi. ABD basını, iki tarafın kadın ve çocukların serbest bırakılması için 5 günlük ateşkes ilan etmeye hazırlandığını öne sürdü. Gazze’de can kaybı 11 bini aşarken, İsrail ordusu kara operasyonunda ölen asker sayısının 46’ya yükseldiğini duyurdu. Gazze’deki hastanelerde ise durum gittikçe kötüleşiyor.

ABD basınından İsrail Hamas anlaşması yakın iddiası

Gazze Şeridi’nde İsrail’in işgal saldırıları devam ederken, Hamas’ın 70’e kadar rehineyi serbest bırakabileceği iddia edildi. ABD basını, İsrail ve Hamas’ın esir takası konusunda anlaşmaya varmak üzere olduğunu öne sürdü. Gazze’de ölü sayısı 11 bini aştı, hastaneler ise çaresizlik içinde.

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, İsrail’le esir takası anlaşması ve sahadaki çatışmalara ilişkin bilgi verdi.

Ebu Ubeyde, Katarlı arabulucuların, Gazze’deki İsrailli esirlere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını kaydetti.

 İsrail’in, Gazze’deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini aktaran Ebu Ubeyde, Kassam olarak, 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayısının 70’i bulabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi.

ABD BASININDAN ANLAŞMA İDDİASI

The Washington Post gazetesine konuşan ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail ve Hamas’ın, kadın ve çocukların serbest bırakılmasını sağlayacak “esir takası anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaştığını” öne sürerek, İsrailli ve Filistinli kadın ile çocukların gruplar halinde eş zamanlı olarak serbest bırakılmasının planlandığını dile getirdi.

İsrailli yetkili, birkaç gün içinde duyurulma ihtimali olduğunu belirttiği anlaşma kapsamında, esirlerin güvenli şekilde evlerine varmasına ve Gazze’ye insani yardım girişinin artmasına olanak sağlayacak 5 günlük ateşkes ilan edileceğini savundu.

Haberde, anlaşmanın İsrail, Katar ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) işbirliğinde “şekillendiği” belirtilerek, İsrailli yetkililerin Katar’dan “sadece arabuluculuk yapmasını değil, Hamas’ın esirleri serbest bırakması için nüfuzlarını kullanmasını istediği” öne sürüldü.

İSRAİL ORDUSUNDA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde devam eden çatışmalarda 2 İsrailli askerin daha öldüğünü ve 4 askerin ağır yaralandığını bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada, 2 askerin Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldüğü belirtildi. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki çatışmalarda 4 askerin de ağır yaralandığı ifade edildi. Böylece İsrail ordusunun kara operasyonunda ölen asker sayısı 46’ya yükseldi.

GAZZE’DE HASTANELER ÇÖKMEK ÜZERE

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Şifa Hastanesi’nde yakıt eksikliği nedeniyle her geçen dakika hastaların öldüğünü, son üç gündür yakıt eksikliği, internet kesintisi ve diğer sıkıntılar nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki ölü sayılarını güncelleyemediklerini söyledi.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı, bu kişilerin en az 4 bin 630’unu çocuklar ve 3 bin 130’unu kadınlar oluşturuyor. Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 193 Filistinliyi öldürdü.