AB Konseyi onayladı: Schengen vizesi dijitalleşiyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, dijitalleşme sürecine yönelik yeni kuralları onaylayarak Schengen vizelerinin dijitalleşmesinde önemli bir adım attı.

AB Konseyi onayladı: Schengen vizesi dijitalleşiyor

Bu kararla birlikte, dijital Schengen vizesi uygulamasının başlaması için gerekli olan siyasi süreç tamamlanmış durumda ve şu anda sadece teknik düzenlemelerin tamamlanması bekleniyor. Alınan kararlar, imzalandıktan sonra hemen AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanacak ve bu yayımlanmanın ardından 20 gün içinde yürürlüğe girecek.

Yeni düzenleme ile birlikte, pasaportlara yapıştırılan geleneksel vizelerin yerini dijital bir forma bırakacak. Bu dijital vizeler, internet üzerinden 2 boyutlu bir barkod olarak sunulacak ve mobil cihazlara indirilebilecek. Vize başvuruları ise internet üzerinden çeşitli dillerde yapılabilecek, böylece başvurucular daha geniş bir dil seçeneğiyle işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Başvurular, tek bir internet platformu üzerinden yönetilecek. Gerekli evraklar dijital kopyalar halinde bu platforma yüklenirken, vize ücreti de online olarak ödenebilecek. Başvuru sahiplerine, başvurularının hangi ülke tarafından işlendiği bilgisi, özellikle çoklu ülke ziyaretleri için önemli bir detay olarak sunulacak. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veri tabanlarıyla uyum içinde çalışacak, böylece etkili bir şekilde bilgi paylaşımı sağlanacak.

Schengen ülkelerinin konsolosluklarına başvuruda bulunacak olanlar arasında, ilk kez vize talep edenler, biyometrik verilere sahip olmayanlar ve yeni pasaport alanlar da bulunacak. Bu sayede, dijitalleşme süreci daha geniş bir başvuru kitlesine hitap ederek daha erişilebilir hale gelecek.