AB Komisyonu, X’e reklam vermeyi sonlandırdığını doğruladı!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, eski ismi Twitter olan X'te reklam vermeye son verdiği iddialarını doğruladı. Karar, AB'nin, X’te tırmanışa geçen dezenformasyon ve ayrıca, nefret söylemi endişelerine cevap olarak alındı. İşte konuya dair merak edilenler...

AB Komisyonu, X’e reklam vermeyi sonlandırdığını doğruladı!

AB Komisyonu Sözcüsü Johannes Bahrke, sosyal medya platformuna reklam vermeme kararına son vermenin ara ara güncellenen iç yönergeler kapsamında olduğunu belirtti.

Bahrke, “Son zamanlarda bazı sosyal medya mecralarında dezenformasyon ve nefret söyleminde tedirgin edici bir yükseliş olduğunu gözlemledik. X ise bu durumdan çok etkilendi” diye konuştu.

Bahrke, bu yüzden, AB’nin, içeriğinin uygun olmayan bir kapsamda görünmesinden tedirgin oldukları ve sosyal medya mecralarına reklam vermeyi sonlandırmaya karar verdiklerini söyledi.

x

“X’İ TERK ETMİYORUZ”

Söz konusu karar, şu anlık sadece X’i etkiledi. Sözcü Bahrke, bu önlemin sadece reklamlara yönelik olduğunu ve AB’nin X’i terk etmeyeceğini açıkladı.

AB, geçtiğimiz günlerde de X’in, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarından sonra genişleyen dezenformasyon, yasa dışı ve zararlı içerikler yüzünden çevrim içi yasalarına uyumuna yönelik soruşturma açmıştı.

AB Komisyonu, reklam yasağının soruşturmayla ilgili olup olmadığı hususunda da bir açıklama yapmadı.