Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,65 0,19%
ALTIN
2.005,21 -0,14%

AB Komisyonu’ndan Türkiye’ye vize müjdesi!

Türkiye ile gümrük birliği görüşmelerinin devam etmesini isteyen AB Komisyonu, vizelerin kaldırılması için de harekete geçti.Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile gümrük birliği görüşmelerinin devam etmesini ve ticaret, yatırım, göç ve vizelerin kaldırılması için daha fazla adım atılmasını istedi. Komisyon, Türkiye ile ilişkilerin stratejik önemine vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 29.11.2023 15:52
Güncelleme Tarihi: 29.11.2023 15:52

AB Komisyonu’ndan Türkiye’ye vize müjdesi!

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’ye ilişkin yorumunu üyelerle paylaştı. Komisyon, Türkiye ile olası tüm alanlarda daha işbirlikçi ve karşılıklı yarara dayalı bir ilişki geliştirmek konusunda stratejik çıkarı olduğunu belirtti. Komisyon, Türkiye ile temel görüş ayrılıklarını gidermeye yönelik çabaların devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ SÜRSÜN

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile gümrük birliği görüşmelerinin sürdürülmesini tavsiye etti.

Komisyon, gümrük birliğinin güncellenmesinin hem AB hem de Türkiye için faydalı olacağını, ticaret hacmini artıracağını, yatırım ortamını iyileştireceğini ve iş dünyasının rekabet gücünü yükselteceğini kaydetti.

Komisyon, gümrük birliği görüşmelerinin, Türkiye’nin AB standartlarına uyumunu da teşvik edeceğini ifade etti.

VİZELER KALKSIN

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile vizelerin kaldırılması konusunda da daha fazla adım atılması gerektiğini belirtti.

Komisyon, vizelerin kaldırılmasının, AB ve Türkiye arasındaki insanlar arası ilişkileri, kültürel alışverişi ve turizmi geliştireceğini vurguladı.

GÖÇ İŞBİRLİĞİ DEVAM ETSİN

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile göç işbirliğinin de devam etmesini istedi. Komisyon, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmasını takdir ettiğini, AB’nin de Türkiye’ye mali ve teknik destek sağlamaya devam edeceğini bildirdi.

Komisyon, göç işbirliğinin, hem AB hem de Türkiye’nin güvenliğini ve istikrarını artıracağını kaydetti.