75.000 TL'si olan o bankaya koşa koşa gitsin! Ağzı kulaklarında geri çıkacak

Mevduat faizi yatırımcının bankaya parasını yatırması ve belli bir süre bekletmesi sonrasında kazandığı getiri olarak bilinmektedir.

75.000 TL'si olan o bankaya koşa koşa gitsin! Ağzı kulaklarında geri çıkacak

Mevduat faizi yatırımcının bankaya parasını yatırması ve belli bir süre bekletmesi sonrasında kazandığı getiri olarak bilinmektedir. Mevduat faizi bankaya yatırılan miktara, mevduat vadesine ve bankaların özel olarak hazırladığı kampanya oranlarına göre değişkenlik gösterilmektedir. Mevduat faizi hesaplaması ise arama motorlarına sık sık sorulmaktadır.

MEVDUAT FAİZİ NASIL HESAPLANIYOR

Yatırılan paranın faiz oranı ve vade gününün çarpılması sonrasında çıkan sonucun 36.500'e bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Bu getiri brüt faizi sunmaktadır. Net faiz oranının getirisini hesaplamak için ise brüt faizden STOPAJ vergisini düşürmek gereklidir. Stopaj Vergisi ise mevduatın Vade gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki yatırımcı 6 aydan Kısa bir süre vadeli mevduata parasını yatırıyorsa yüzde 15, 6 ile 1 yıl arasındaki mevduatlarda yüzde 12 ve 1 yıldan daha uzun süren vadeli mevduat hesaplarında ise %10 stopaj vergisi uygulaması sağlanmaktadır.

mevduat faizi oranı

Özellikle de yaz mevsiminden sonra mevduat faizleri yükselişe geçmeye başladı. Merkez Bankası'nın bu konudaki söz sahibi olması düzenlediği toplantılar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Enflasyon rakamları faiz oranlarının yükselmesini sağlamış iken mevduat faizleri de bu kapsamda yükselmiştir.

Kasım ayı mevduat faizi hesapları merak edilmektedir. Yatırımı olan vatandaş hangi miktarı hangi kazancı sağlayacağını araştırmaktadır. Mevduat faizlerinin özellikle de Kasım ayında yükselmesi sonrasında 75.000'nin 32 günlük faiz oranı açıklaması sonrasındaki getirisi merakla sorulmaktadır. Kimi bankalar, 32 gün ve üzerindeki vade sayısı için %45 oranını sunmaktadır. 32 günlük vade mevduat faizi ise Odeabank tarafından verilmekteyken bu rakam yüzde 43 44 olarak belirtilmiştir.

75.000 TL MEVDUAT KAZANCI

75.000'nin %45 oranı ile birlikte mevduat faizi getirisi merak edilmektedir. Kasım ayında Yükseliş sergileyen mevduat kazançları konusunda bankalar çeşitli hesaplamalar sunmaktadır. 75.000 TL birikimin 32 gün vade ve 45 mevduat faizi ile 2810 TL kazanç sağlanması hesaplanırken 32 gün vade ve %40 mevduat faizi hesaplamasında 2498 TL artı ödenecek