Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

5 sene boyunca VGM kapınıza kadar her ay getirecek! 28.5 kg kuru gıda ayı geçirtecek

Devlet destekleri genel olarak nakdi destek olarak sağlanırken, çoğu dar gelirli bireyin farkında olmadığı destekler koli koli haneye kadar iletilmektedir.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 22:39
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 22:39

5 sene boyunca VGM kapınıza kadar her ay getirecek! 28.5 kg kuru gıda ayı geçirtecek

Ülkemizde ihtiyaç sahibi olan her bireye ekonomik anlamda destek sağlanmaktadır. Bu destekler düzenli maddi destek, tek seferlik maddi destekler ya da eve teslim hizmetler olabilmektedir. Bu kapsamda devlet kömür yardımı ödemelerinin yanı sıra gıda desteği de sağlamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü belirlenen şartları taşıyan hanelere destek olarak her ay belirli miktarda ve kiloda gıda kolisi dağıtmaktadır. VGM gıda kolisi desteği hanede bulunan kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Devlet destekleri genel olarak nakdi destek olarak sağlanırken, çoğu dar gelirli bireyin farkında olmadığı destekler koli koli haneye kadar iletilmektedir. Koli desteğinden faydalanmak için devlet tarafından belirlenen şartları taşımak gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM tarafından yürütülen bu proje kapsamı 81 il genelinde sağlanmaktadır. Gıda yardımından kimler faydalanabilir? Koli yardımı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

Gıda yardımında faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan hanelerin başvuru yapılacağı yardım kapsamında hane geliri, asgari ücretten az olması gerekmektedir. Öte yandan kimsesiz, 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı da gıda kolisi yardımından faydalanabilmektedir. Gıda kolisi başvurusu sırasında muhtaçlık belgesi çıkarılması şartı bulunmaktadır.

GIDAKOLİSİ

GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

VGM'nin aşevi ve kuru gıda hizmeti başvuru formunu doldurulması sonrasında başvuru tamamlanacaktır. Başvuru için gerekli bu belge VGM resmi internet sitesinde yer alırken, bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerin de temin edilebilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden başvuruların kabul edilip edilmediği de kontrol edilebilmektedir.

GIDA KOLİSİ İÇİNDEKİ ÜRÜNLER

Gıda yardım paketi almaya hak kazanan birey, gıda kolisinin içerisinde hangi gıda ürününün olduğunu merak ediyor. Mutfağınızın temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her ay düzenli bir şekilde dağıtımı gerçekleştiren gıda yardımı paketleri 3 kategoride hazırlanmaktadır. Hanedeki Kişi sayısına göre gıda paketinin kilogramı belirlenmektedir. A tipi pakette 14 kilogram temel gıda ürünü bulunmaktayken, B tipi pakette 21,5 kilogram ve C Tipi pakette ise 28,5 kilogram ağırlığında temel gıda maddesi yer almaktadır. Paketlerin içinde kuru bakliyat, Şeker, yağ, salça, çay gibi mutfağınızın temel ihtiyaçlarını karşılayacak ana gıda ürünleri yer almaktadır.

Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü'ne giderek de bu destekten faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun onay alması durumunda koliler her ayın belirli günlerinde dağıtılmaktadır. Aralıksız olarak 5 sene boyunca devam eden gıda kolisi desteğinden 5 sene sonra tekrar faydalanmak için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Gıda yardımı devletin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi hanelere sunduğu önemli destekler arasında yer almaktadır. Bu destekten faydalanmak için gerekli şartları taşıyan haneler her ay düzenli şekilde gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Gıda kolisi yardımı ile alakalı tüm detaylar VGM'nin resmi internet sitesinde yer almaktadır