Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

5 doğal yağ ile rapunzel saçlarına kavuşun! En hızlı saç uzatan kür bulundu: Bu yağlar her evde var

Uzun ve sağlıklı saçı her kadın sever. Peki doğal yöntemlerle saç uzatmak mümkün mü? Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 18:15
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 18:15

5 doğal yağ ile rapunzel saçlarına kavuşun! En hızlı saç uzatan kür bulundu: Bu yağlar her evde var

Bazı yağlar saç için kullanıldığında uzama hızını arttırır, saç derisindeki problemleri giderir, saç dokusunun iyileşmesine yardımcı olur. Peki bu yağlar hangileridir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

SAÇLARINIZA İYİ GELECEK YAĞLAR

Lavanta Yağı: Bu yağ saçlarınızın hızla uzamasına yardımcı olacaktır. Fare üzerinde yapılan deneyde tüylerinin hızlı uzadığı görülmüştür. Saç derisine iyi geldiği de bilinmektedir. Birkaç damla lavanta yağına üç yemek kaşığı zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırarak saçınızın derisine gelecek şekilde uygulayın. On dakika bekledikten sonra yıkayın. Haftada birkaç kere bunu kullanabilirsiniz.

Nane Yağı: Nane yağı da saçınızı uzatmak için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Taşıyıcı yağa iki damla nane yağı ekleyerek saç derisini masaj yaparak uygulayın ve beş dakika bekleyip iyice durulayın.

Biberiye Yağı: Saçınızın inceliğinden şikayetçiyseniz biberiye yağı ile bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Hem saçınızın kalınlaşmasını hem de uzamasını istiyorsanız biberiye yağı bunun için birebirdir. Birkaç damla biberiye yağına zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ekleyip saçınıza uygulayın On dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 2 defa bu yağı saçınıza uygulayabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı: Saç dökülmesine engel olur ve uzatır. Bunların yanı sıra mantar ve bakteri karşıtıdır. İki yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisine birkaç damla ekleyin. On dakika bekledikten sonra durulayın.

Limonotu Yağı: Kepek sorununuz varsa limonotu yağı bunun için birebirdir. 2015 senesinde yapılan araştırmada kepek sorununu 1 haftada azalttığı görülmüştür. Günlük kullanırsanız sorununuz çözülecektir. Şampuan içerisine birkaç damla ekleyin.

Kekik Yağı: Saç dökülmesini önleyen etkili yağlardan biri de kekik yağıdır. İki yemek kaşığı taşıyıcı yağa yalnızca iki küçük damla şeklinde eklenir. On dakika bekledikten sonra yıkayın.

Saçlarınıza İyi Gelecek Yağlar

Misk Adaçayı Yağı: Saçınızı güçlendirmek ve uzatmak için şampuanınıza üç damla ekleyin ya da bir yemek kaşığı taşıyıcı yağa ekleyin. Eğer günlük olarak kullanacaksınız iki dakika sonra yıkayın. Haftada bir iki defa kullanacaksanız on dakika sonra yıkayın.

Çay Ağacı Yağı: Saç uzamasına ve kepek sorununa yardımcı olan bu yağı şampuanınıza on damla ekleyin ve günlük olarak kullanın. İki yemek kaşığı taşıyıcı yağa üç damla ekleyin ve yıkamadan önce on beş dakika bekletebilirsiniz.

Ylang Ylang Yağı: Eğer deriniz kuruysa bu yağ sizin için. Bu yağ saç kırılmasını engelleyerek saçlarınızı iyileştirir. Beş damla ylang ylang yağını iki yemek ılık taşıyıcı yağa ekleyerek saçınıza uygulayın ve yarım saat bekletip durulayın.

Öz yağları kullanmak ciltte tahrişe ve alerjiye sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bu yağları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Cilt tahrişinde görülen bazı belirtiler şu şekildedir:

Kontakt dermatit

Yanma, rahatsızlık ve ağrı içeren karıncalanma

Kızarlıklık

Alerjik tepkiler ise aşağıdaki gibidir:

Yoğun dermatit

İsilikli tahriş bölgeleri

Nefes alma sorunları

Dilde ve boğazda şişme

Bu yağlar yalnızca yetişkin bireyler içindir. Çocuk için kullanılacaksa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.