40-45 yaşında emekli olunacak yol bulundu! O 5 meslek sizi zengin edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik hakkından faydalanacak olan kişiler ile alakalı son dakika güncel liste paylaşmış bulunuyor.

40-45 yaşında emekli olunacak yol bulundu! O 5 meslek sizi zengin edecek

Yıllarca çalışan bireyi tek hayali emekli olabilmektir. Erken emeklilik konusu da milyonlarca emekli tarafından merakla araştırılmaktadır. Geçtiğimiz sene belirlenen şartları taşıyan emeklilik elde eden birey, EYT'den faydalanarak emekli olmuştu. Erken emeklilik kapılarının tekrar açılması için vatandaş dört gözle gelecek açıklamayı beklerken, son dakika açıklanan bilgilerde erken emeklilikten faydalanacak meslekler belirlenmiş bulunuyor. Her meslek grubunun aynı şartlarda emekli olması imkansız. Mesleğin zorluk derecesine göre erken emeklilik hakkı sağlanabiliyor. İşin zorluğu ve tehlikesi erken emeklilik kapısını aralayabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik hakkından faydalanacak olan kişiler ile alakalı son dakika güncel liste paylaşmış bulunuyor. İşte bu 5 meslek grubuna sahip vatandaş ek bir şart olmadan erken emeklilik yasasından faydalanıp, emekli maaşını genç yaşta alabiliyor.

TL

ERKEN EMEKLİLİK SAĞLAYAN MESLEKLER

İlk etap erken emekli olabilecek meslek grubu kamu sektörü olarak biliniyor. Kamuda uzun yıllar hizmet eden kamu görevlisi bazı şartları taşıdığı takdirde erken emekli olabiliyor. Bunun için şart 25 yıl kamuda çalışma şartı olarak karşımıza çıkıyor. Kamu görevlisine sunulan diğer bir imkanda emekli olduktan sonra ek görev alabilme imkanı oluyor. ,

Pilotlar, kabin memurları, hava trafik kontrolörleri de uzun yıllar boyu zorlu hizmet koşullarında çalıştığı sebebiyle erken emekli olabiliyor.

Sağlık sektörü çalışanları ise uzun yıllar vatandaşa sunduğu hizmetten ötürü erken emekli hakkını sağlarken diğer taraftan da yüksek emekli maaşı alabiliyor.

İnsan sağlığı için tehlikeli olan meslek gruplarında çalışanlar da erken emeklilik yasasından faydalanabiliyor. Bu yasa içerisinde radyoaktif işlerde çalışanlar üst sırada yer alıyor. Özellikle Nükleer santraller, radyoloji bölümleri, radyasyon tedavisi merkezleri gibi yerlerde çalışanlar öncelikli olarak erken emekli olabiliyor.

SGK tarafında açıklanan erken emeklilikten faydalanacak meslek grupları bu şekilde karşımıza çıkıyor. Ancak her meslek grubunun emekli olunmasının farklı koşulları bulunmaktadır.