Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

4 il yoğun kar yağışına teslim oldu! 316 yerleşim yerine ulaşılamıyor

Hakkari, Van ve Bitlis’teki olumsuz hava şartları nedeniyle 316 yerleşim yerine ulaşılamıyor.

Yayın Tarihi: 15.01.2024 14:14
Güncelleme Tarihi: 15.01.2024 14:14

4 il yoğun kar yağışına teslim oldu! 316 yerleşim yerine ulaşılamıyor

Van’ın kırsal kesimlerinde etkili olan kar ve yoğun tipi nedeniyle yollar ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada il genelinde kar nedeniyle kapanan 671 mahalle ve mezra yolundun 555 tanesi ekipler tarafından açıldı. Karla mücadele ekipleri kalan 116 mahalle ve mezra yolunun açılması için hala çalışmalara devam ediyor.  

Bitlis’te 25 köy yolu kapandı 

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kar ve tipi nedeniyle 25 köy yolunun kapalı olduğunu kaydetti. Köy yollarının ulaşıma açılması için Belediye ve Karayolları ekipleri kent merkezi ile bağlantılı yollarda kar temizleme çalışmalarına başlarken, farklı illerden de benzer haberler geldi. 

bitlis

Hakkari’de çığ düştü! 

Hakkari İl Özel İdaresi tarafından alınan bilgilere göre önceki günden bu yana devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle 298 köy ve mezra yolu kapandı. Karla mücadele ekipleri tarafından bu yolların 123’ü açılırken, kalan 175 köy ve mezra yolu için çalışmalar devam ediyor. 

Belediye ekipleri kent merkezinde cadde ve sokaklarda kar birikintilerini temizlemek için çeşitli çalışmalara devam ederken, Hakkari’de düşen çığ herkesi korkuttu. Hakkari-Şırnak kara yolu, Çukurca ilçesinin Çığlı köyü ve Şırnak’a bağlı Ortaköy sınırlarında düşen çığ nedeniyle kapandı. Karayolları personelleri yolun açılması için çalışmaları yürütürken, yolun açılması için gereken çalışmalar da devam ediliyor. 

2 hafta öncem meydana gelen heyelan noktasından zaman zaman taş ve kaya parçaları düşmeye devam ederken, Karayolları 117. Şube Şefliği ekipleri, kontrollü geçişe yardımcı oluyor. 

hakkari

Muş’ta ekipler yollarda! 

Öte yandan Muş’ta 2 gün önce başlayan kar yağışı nedeniyle 114 köy yolu kapandı. Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri tarafından yapılan açıklamada yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olduğu vurgulandı. 

Kapanan köy okullarının tamamının açıldığını aktaran Yentür, ekiplerin açtığı yollarda genişletme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, acil durumlar için ekiplerin hazır bekletildiği de bildirildi.