Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

200 TL’lik banknotlarda yeni imzalar: Bakan Erkan ve Akçay’ın imzalı banknotlar tedavüle girdi

Merkez Bankası, yeni 200 TL’lik banknotları bugün itibarıyla piyasaya sürdü. E9 Emisyon Grubu VII. tertip 200 TL banknotlarda, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay’ın imzaları yer alıyor. Yeni banknotlar, eski banknotlardan sadece imzalarıyla ayrılıyor.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 14:57
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 14:57

200 TL’lik banknotlarda yeni imzalar: Bakan Erkan ve Akçay’ın imzalı banknotlar tedavüle girdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni 200 TL’lik banknotların bugünden itibaren tedavüle girdiğini duyurdu. E9 Emisyon Grubu VII. tertip 200 TL banknotlar, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay’ın imzalarını taşıyor.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu önceki tertip 200 TL banknotlara kıyasla, VII. tertip 200 TL banknotlardaki imzalar Başkan Dr. Hafize Gaye Erkan ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’a ait olacak şekilde yeniden düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada söz konusu banknotların, üzerindeki imzalar dışında tamamen aynı özelliklere sahip olduğu vurgulandı. Yeni banknotların boyutları, renkleri, desenleri, güvenlik özellikleri ve diğer unsurları eski banknotlarla aynı.

YENİ BANKNOTLAR NASIL AYIRT EDİLEBİLİR?

Yeni banknotların üzerindeki imzalar, eski banknotlardan farklı olarak, Başkan Erkan ve Başkan Yardımcısı Akçay’ın imzalarını taşıyor. Yeni banknotların ön yüzünde, Başkan Erkan’ın imzası, Atatürk portresinin sağ altında yer alıyor. Yeni banknotların arka yüzünde ise, Başkan Yardımcısı Akçay’ın imzası, Anıtkabir resminin sol altında bulunuyor.

Yeni banknotların ön ve arka yüzündeki imzalar, eski banknotlardan farklı olarak, daha küçük ve ince bir yazı tipiyle basılmış. Ayrıca, yeni banknotların ön yüzündeki imzanın altında, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI” yazısı, arka yüzündeki imzanın altında ise, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI” yazısı yer alıyor.

YENİ BANKNOTLAR NEDEN ÇIKARILDI?

Merkez Bankası, yeni banknotları, Başkan Erkan ve Başkan Yardımcısı Akçay’ın göreve gelmesinin ardından, imza değişikliği yapmak için çıkardı.

Merkez Bankası, yeni banknotları, imza değişikliği yapmanın yanı sıra, banknotların güvenliğini ve kalitesini artırmak, sahteciliği önlemek ve piyasadaki banknot ihtiyacını karşılamak için de çıkardı. Merkez Bankası, yeni banknotların tedavüle girmesiyle birlikte, eski banknotların tedavülden kaldırılacağını duyurdu. Eski banknotlar, Merkez Bankası şubeleri ve bankalar aracılığıyla değiştirilebilecek.