Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

18-40 yaş arasına taze destek! 40.000 TL anında hibe ediliyor

18-40 yaş arası olan ve köyde ikamet etmek isteyen birey, kendi işini kurması durumunda devlet tarafından 40.000 TL hibe ödemesi sağlanıyor. Bunun gibi bir çok destek, köye taşınmak hayvancılık ya da üreticilik ile uğraşmak isteyen bireye sağlanıyor

Yayın Tarihi: 06.11.2023 16:36
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 16:36

18-40 yaş arasına taze destek! 40.000 TL anında hibe ediliyor

Üretim ve tarımın desteklenmesi amacı ile devlet tarafından bir çok destek ödemesi sağlanıyor. Son zamanlarda şehirlerden köylere göç etmek isteyen ve üreticilik ile uğraşmak isteyen vatandaşa özel teşvik ödemesi konusunda devlet gaza basmış gibi duruyor.  Köyde yaşamak isteyen ve tarım ya da hayvancılık dikkatini çeken vatandaşlara devlet tarafından teşvik ödemesi tanımlanıyor. Sağlanan bu destekten faydalanmak için bir başvuru süreci yer alırken, bazı şartlarda isteniyor. Köye dönüş teşvikleri ve kredileri ile alakalı birçok proje oluşturulmuş bulunuyor.

KÖYE DÖNÜŞ HİBE DESTEĞİ NEDİR?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödemesi yapılan köye dönüş hibe desteği; köye dönüp de tarım ve hayvancılık yapmak isteyen gençleri yakından ilgilendirmektedir. 18-40 yaş arası olan ve köyde ikamet etmek isteyen birey, kendi işini kurması durumunda devlet tarafından 40.000 TL hibe ödemesi sağlanıyor. Geri ödemesi olmayan bu destek başvuruları ise Tarım ve Orman İl müdürlüklerine yapılıyor.

köy projesi

BANKALAR DA DESTEK SAĞLIYOR

Ziraat Bankası ve Valiliklerin ortaklaşa başlattığı kırsal kalkınma projesi 'Köyümde Yaşamak için bir sürü nedenim var' projesi olarak gündeme çıkarken, köyde yaşayan birey sayısının arttırılması ve küçükbaş hayvancılık sektörünün genişlemesi adına birçok ödeme sağlanıyor. Proje kapsamında köyüne dönüp hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşın bankaya başvurması durumunda 400 bin TL'ye varan kredi ödemesi sağlanıyor. Geri ödemesi 10 yılda tamamlanan bu krediden faydalanmak isteyen bireyin iş planını sunmak üzere ve başvurusunu tamamlamak üzere Ziraat Bankası şubelerine gitmesi gerekiyor. 31 Aralık 2024 tarihine kadar projenin devam edeceği bankanın resmi internet sitesinde açıklanmış bulunuyor.

KÖYE DÖNÜŞ EV PROJESİ NEDİR?

TOKİ tarafından da köye dönüş yapmak isteyen vatandaşlara köye dönüş ev projesi kampanyası açıklanmış bulunuyor. TOKİ tarafından açıklanması yapılan proje kendi köyünde yaşamak isteyen ancak uygun bir ortamI olmayan vatandaşlara yönelik olarak sağlanıyor. Başvuru yapılması sonrasında proje kapsamında uygun arsa bulunan yerlere ev yapılması sağlanırken, ortalama 100 metrekare olan evlerin fiyatları bölgeye ve konut tipine göre değişkenlik gösteriyor.