Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,12%
EURO
35,4 0,05%
ALTIN
2.458,05 0,03%

15 yaş ve üstü havalara uçacak! 481 TL ödeme hesaplara hergün yatacak

Kadınları, öğrencileri yakından ilgilendiren program kapsamında belli şartların taşınması durumunda günlük 400 TL'yi geçen cep harçlığı ödemesi yapılıyor.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 13:50
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 13:50

15 yaş ve üstü havalara uçacak!  481 TL ödeme hesaplara hergün yatacak

İŞKUR tarafından uzun zamandır işbaşı programları devam etmektedir. Kadınları, öğrencileri yakından ilgilendiren program kapsamında belli şartların taşınması durumunda günlük 400 TL'yi geçen cep harçlığı ödemesi yapılıyor.

İşsiz vatandaşlara mesleki deneyim kazandırmak amacı ile ve işverene ise nitelikli eleman sağlamak amacı güden İŞKUR programı, işbaşı eğitim programı adı ile bilinmektedir. Ülkemizde işsizlik oranı gitgide artmaktadır. Devlet bu konuda gerekli önlemleri almaya devam ediyor. İŞKUR'a kayıtlı olan işsizler birçok programda faydalanabiliyor. Iş arayanlar pratik eğitim almanın yanı sıra teorik olarak da kendini geliştirmesi adına iş başı eğitim programından faydalanarak artı ek ödeme de alabiliyor.

İŞKUR

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI BAŞVURUSU

Bu program kapsamında işveren ise işe alacakları bireyi daha iyi değerlendirme şansını yakalıyor. İŞKUR tarafından sunulan işbaşı eğitim programlarına katılmak için bazı şartlar yer almaktadır. 15 yaşını tamamlayan İŞKUR'a kayıtlı olan ve işverenin yakın akrabası olmayan birey işbaşı eğitim programından faydalanabiliyor. Bu programa bağlı iş yerinde daha önceden sigortalı olarak çalışmaması şartının yanı sıra düzenlenen kurs ve programdan daha önce faydalanmamış olması şartı da yer alıyor.

İŞKURR

İŞKUR BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İş başı eğitim programlarına başvurmak için İŞKUR resmi internet sitesi ve e-devlet sistemi kullanılabilmektedir. En yakın İŞKUR İl Müdürlüğüne giderek de başvurular tamamlanabilmektedir. Başvuru sırasında size sunulan başvuru formunda tercih ettiğiniz Meslek, Eğitim yeri ve eğitim süreniz gibi bilgiler yer almaktadır. Kontenjan durumuna göre başvurular değerlendirmeye alınacak olup değerlendirme sonrasında en uygun adaylar işbaşı eğitim programına dahil olabilecektir.

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI NE KADAR ÖDEME YAPIYOR

İşbaşı eğitim programına katılmaya hak kazanan vatandaş eğitim süresince hiçbir ücret ödememesinin yanı sıra devlet tarafından günlük 482 TL'ye varan cep harçlığı alma hakkını da kazanıyor. İŞKUR tarafından iş kazası ya da meslek hastalığı sigorta primleri de karşılanıyor. Öte yandan başarılı olunması durumunda ise otomatik olarak sertifika hesaplarına tanımlanırken bu sertifika işsizin iş bulma konusunda avantajlı hale gelmesini sağlıyor. Çift taraflı olarak beğeni sağlanması durumunda 6 aylık süre gelen eğitim sonrasında başvurduğu şirkette işe devam edebiliyor. İşsiz vatandaş için çok büyük avantaj sunan işbaşı eğitim programı fırsatını kaçırmamak için hemen yukarıda bahsi geçen yerlere başvuru yapmak gerekiyor