Bist 100
10.450,51 0%
DOLAR
32,7 1,3%
EURO
34,92 0,02%
ALTIN
2.437,97 2,48%

Zeytinyağı yemek hayal oluyor! Yeni kilogram fiyatı dudak uçuklattı

Zeytinyağı fiyatları rekor kırdı! Kilosu 295 TL oldu. Detaylar haberimizde...

Yayın Tarihi: 10.11.2023 07:05
Güncelleme Tarihi: 10.11.2023 07:05

Zeytinyağı yemek hayal oluyor! Yeni kilogram fiyatı dudak uçuklattı

Türkiye'nin önde gelen zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı TARİŞ, yeni hasat dönemi için zeytinyağı alım fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, geçen sezon kilogram başına 81 TL olan sızma zeytinyağı alım fiyatını 295 TL'ye yükselttiklerini duyurdu.

Böylece TARİŞ tarafından belirlenen zeytinyağı alım fiyatı, son yılların en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Üreticiler artık ürünlerini bu fiyattan TARİŞ'e satabilecek.

zeytinyağı

Fiyat artışının arkasındaki temel nedenler, zeytinyağı maliyetlerindeki sürekli artış ve geçen sezon yaşanan düşük rekolte olarak gösterildi. Ayrıca İspanya ve İtalya gibi önemli üreticilerde de kuraklık nedeniyle rekoltenin düşmesi, Avrupa piyasalarındaki arz azlığını beraberinde getirdi.

Bunun yanı sıra Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur da yakın zamanda yaptığı açıklamada, zeytinyağı fiyatlarının yükseliş eğiliminin süreceği uyarısında bulundu.

Çondur, özellikle İspanya'daki kuraklığın devam etmesi ve İtalya ile İspanya'nın bu yıl rekolte beklentilerinin düşük olması sebebiyle, ton başına zeytinyağı fiyatının 10 bin doları geçebileceğini ifade etti. Böylece Türkiye'de zeytinyağı fiyatlarının yükseliş eğiliminin süreceği ve yeni hasat döneminde de yüksek seyretmesi bekleniyor.