Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Zara'nın sahibi Yahudi mi, kimin? Zara hangi ülkenin neden boykot ediliyor?

Zara, "Zanaatkarlığa olan bağlılığımızı ve sanatsal ifade tutkumuzu kutlayan bir koleksiyon"u kullanarak Gazze’deki savaşa ve ölümlere gönderme yaptığı iddiasıyla sosyal medyada eleştirildi. Zara’nın hangi ülkenin markası olduğu ve sahibinin kim olduğu da merak edildi.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 20:22
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 20:22

Zara'nın sahibi Yahudi mi, kimin? Zara hangi ülkenin neden boykot ediliyor?

Zara'nın yeni koleksiyonu için çektiği "Zanaatkarlığa olan bağlılığımızı ve sanatsal ifade tutkumuzu kutlayan bir koleksiyon" adlı kampanya büyük bir tepki topladı. Fotoğraflarda, Gazze'de yaşanan katliamı çağrıştıran kefen, moloz ve harita gibi objelerin kullanıldığı iddia edildi. Zara, gelen eleştirilere yanıt vermeden önce fotoğrafları kaldırdı. Sosyal medyada birçok kullanıcı, Zara'nın Gazze'deki kurbanlara saygısızlık yaptığını ve siyasi bir konuyu pazarlama malzemesi olarak kullandığını öne sürdü. Bazıları ise Zara'ya karşı boykot çağrısı yaptı. Zara şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

zara

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Zara'nın yeni koleksiyonu için hazırlanan kampanya fotoğrafları, yoğun tepki çekti. Fotoğraflarda, manken Kristen McMenamy'nin beyaz bir örtüyle sarılı bir cesedi taşıdığı görüldü. Ayrıca, Gazze'deki yıkımı anımsatan kayalar, molozlar ve Filistin haritasına benzetilen bir karton kesit de dikkat çekti. Sosyal medya kullanıcıları, Zara'nın Gazze'deki trajediyi siyasi bir propaganda malzemesi olarak kullanmasına karşı büyük bir öfke ve tepki gösterdi. #zarahaddinibil ve #BoycottZara etiketleri altında binlerce paylaşım yapılarak Zara'ya karşı boykot çağrıları yapıldı.

zara

ZARA’NIN SAHİBİ KİM?

Zara, 1975 yılında İspanyol Galiçya bölgesinde Arteixo'da Amancio Ortega ve Rosalía Mera tarafından kurulan bir İspanyol giyim ve aksesuar markasıdır. Zara, Inditex grubunun en büyük şirketlerinden biridir ve aynı grupta Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho, Uterqüe, Stradivarius, Zara Home ve Bershka gibi markalar da bulunmaktadır.

Amancio Ortega, Zara'nın sahibi olarak bilinir ve Forbes dergisine göre 2021 yılı itibarıyla dünyanın en zengin altıncı kişisidir, serveti yaklaşık 77 milyar dolar civarındadır.

Zara hangi ülkenin markasıdır?

Zara, 1975 yılında İspanyol Galiçya bölgesinde Arteixo'da Amancio Ortega ve Rosalía Mera tarafından kurulan bir giyim ve aksesuar markasıdır.

Zara'nın sahibi Amancio Ortega'dır. Ortega, dünya genelindeki en zengin kişiler arasında yer alır ve 2021 itibarıyla Forbes dergisine göre serveti yaklaşık 77 milyar dolar civarındadır.