Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,19%
EURO
33,69 0,12%
ALTIN
2.020,63 -0,09%

Yürürken bu hareketi yapmıyorsanız geçmiş olsun! Aynanın karşısına geçip hemen bakın

Yürürken bu hareketi yapmayanlara kötü haber geldi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Gülşah Öztürk Özlük, hareket bozukluğu ve tedavisi için önemli uyarılarda bulundu.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 12:11
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 12:11

Yürürken bu hareketi yapmıyorsanız geçmiş olsun! Aynanın karşısına geçip hemen bakın

Vücut hareketliliği sinir sistemimiz tarafından kontrol edilirken işlev bozuklukları kişinin beden kontrolünü bozarak hareketlerde artma, azalma veya yavaşlama durumları yaşanabilir. Parkinson'a neden olan durumlarda ise distoni ve huzursuz bacak sendromu hastalıklarına neden olurken Özlük, 29 Kasım Dünya Hareket Bozuklukları Günü'nünden ötürü hareket bozuklukları ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

DİSTONİ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Vücuttaki kaslarda anormal kasılmalar yaşanırken şekil bozukluğu distoni hastalığından kaynaklı olması mümkün. Kol, bacak, boyun, gövde veya tüm beden kaslar derinden etkilenir. Distoni hastalığının tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi ve botulinum enjeksiyonlarıdır. Hastaya uygulanan ilan veya botoks kasılan alanların gevşemesine yardımcı olur. Bununla beraber beyin stimulasyonu beyin pili önerilmektedir. Genetik geçişli birincil disyonilerde ve boyun görülen distonilerde uygulamaya geçilir.

Distoni hastalığı

DÜZENSİZ EGZERSİZ VE HAREKET BOZUKLUĞU

Her kişinin olmazsa olmazı haline gelmesi gereken egzersizler özellikle hareketlerde yavaşlığı giderirken Parkinson rahatsızlığı esnekliği artırırken egzersizlikler için destek alınır. Meydana gelecek kasılmalardan ötürü vücut üzerinde şekil bozuklukları distoni hastalıkları kalıcı hale gelerek egzersizlerle önlenir.