Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yumuşatıcı kullanmadan mis gibi kokan çamaşırların sırrı!

Herkes çamaşırlarının güzel kokmasını ister. İşte çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayacak tüyolar! Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 07:48
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 07:48

Yumuşatıcı kullanmadan mis gibi kokan çamaşırların sırrı!

Yeni makineden çamaşırların ne kadar güzel koktuğu tartışılır. Çamaşırlarınız yeni yıkanmış olsa bile size temizliği ve tazeliği hatırlatan kokuyu alamayabilirsiniz.Çamaşırlarınızın makineden her çıkardığınızda mis gibi kokmasını sağlamak için sekiz tüyoyu bir araya getirdik. Tüm detaylara haberimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

SEKİZ TÜYO İLE MİS GİBİ KOKAN ÇAMAŞIRLAR

1) Makinenizi Mutlaka Temizleyin: Çamaşır makinelerinin de temizlik ve bakıma ihtiyacı vardır. Purex kalite kontrol uzmanı Kristen Higgins'e göre, "Zamanla su, kir ve deterjan birikmesi çamaşır makinenizde küf kokusuna neden olabilir." Temizlemek için içine çamaşır koymadan bir kez sıcak suyla yıkamanız yeterli. Bir litre çamaşır suyu veya bir iki yemek kaşığı sirke eklemek, makinenizde birikmiş olabilecek kokuların giderilmesine yardımcı olur. Higgins ayrıca çamaşır makinesi kapağının etrafındaki lastiği de temizlemeniz gerektiğini söylüyor. Suyun taşmasını önleyen bu lastik bant, hem su hem de kokuya neden olabilecek köpük kalıntılarını içerir. Lastiği temizlemek adına iç kısmını nemli bir bez ve sirke ile silin.

2) Makinenizi Her Yıkamada Çok Doldurmayın: Makineye bir defada koyduğunuz çamaşır miktarı, çamaşırların kokusunu ve temizliğini de etkiler. Makineye bir kerede çok miktarda çamaşır koymak paradan tasarruf sağlayabilir, ancak çok fazla çamaşır eklerseniz verimliliği düşürecek ve kokunun daha geçici olmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra gereğinden fazla deterjan kullanmak da genellikle etkili sonuçları vermeyebilir. Higgins, "Çok fazla deterjan kullanmak çok fazla köpük bırakarak yıkamayı zorlaştırıyor" diyor.

3) Yıkanmış Çamaşırlarınızı Makinede Çok Bekletmeyin: Bazen hepimiz çamaşırları makinede unutuyoruz. Ancak hepimizin bildiği gibi yıkanmış çamaşırlar makinede bırakıldığında hoş olmayan bir koku yayar. Higgins, "En mantıklı şey, makinenizin işi bitirdiği zamana göre bir zamanlayıcı ayarlamaktır. Bu, mümkün olduğu kadar çabuk yapılmasını isteyeceğiniz bir iş olabilir ancak astığınız çamaşırların tamamen kurumasını beklemeniz gerekiyor. Bu, giysilerinizde ve dolabınızda koku oluşmasını engeller."

4) Çamaşırlarınızı Dışarıda Kurutun: Persil Pro Clean leke uzmanı ve teknik performans yöneticisi Wendy Saladyga'ya göre: “Çamaşırlarınızın güzel kokmasını veya kokuların yok olmasını istiyorsanız; biraz güneş ışığı ve tazelik çözüm olacaktır. Mesela bir ateşin yanında vakit geçiriyorsunuz ve duman kokusu üzerinize doluyor. Onlardan kurtulmak için kıyafetleri dışarıya asmanız yeterli. Sandalyenin arkasına asmak bile işe yarayacaktır."

5) Lekeli Kıyafetlerinizi Makineye Atmadan Çıkartın: Bazı kıyafetlerin yıkanmadan önce biraz daha fazla bakıma ve sevgiye ihtiyacı olabilir. Saladyga'nın tavsiye ettiği gibi: "Kirli çamaşırlarınızın üzerinde kokulu lekeler varsa -koltuk altında biriken ter ve deodorantı buna örnek olabilir- giysiyi ters çevirip leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz." Saladyga şöyle devam ediyor: "Bölgeye sıvı deterjan dökerek, ellerinizle veya eski bir diş fırçasıyla fırçalayın ve her zamanki gibi yıkamadan önce en az on dakika bekletin." Bu, küf kokularının giderilmesine ve çamaşırlarınızın parlak ve yeni kalmasına fayda sağlayacaktır.

Sekiz Tüyo İle Mis Gibi Kokan Çamaşırlar

6) Uçucu Yağ Kullanın: Yıkamadan önce giysilere kokulu esansiyel yağlar sıkmak, çamaşırlarınıza koku katabilir. WashClub kurucusu ve CEO'su Rick Rome, "Kullandığınız yağın suda çözünür olması önemlidir" diye uyarıyor. Aksi takdirde kıyafetlerinizde çıkarması zor lekeler olabilir.

7) Organik Yün Kurutma Topları Ya Da Ev Yapımı Kurutma Yapraklarını Deneyin: Temizlik uzmanı Carol Mehas, yıkama döngünüz kadar kurutma yönteminizde de değişiklik yapmaya odaklanıyor: “Organik ve yünlü kurutucu topları, çamaşır kurutma makinesi yapraklarına başka bir alternatif. Bu toplar kurutucudaki nemi ve kokuyu emer ve yirmi otuz yıkamaya kadar kullanılabildiği için daha çevre dostudur. Başka bir seçenek de kendi kurutulmuş yapraklarınızı yapmaktır. "Birkaç bez veya el bezi alın ve bunlar bir bardak beyaz sirke ve seçtiğiniz bir esansiyel yağdan oluşan karışıma batırın (20 ila 30 damla yeterlidir) Kapaklı bir kavanoza koyup kurutucuya koyun, kıyafetleriniz artık sentetik olmayacak ve hoş bir kokuya sahip olacak."

8) Sürekli Kullandığınız Giysileri Yıkamak İçin Beklemeyin: Tıpkı ıslak kıyafetleri çamaşır makinesinde bırakmanın iyi bir fikir olmadığı gibi, spor salonunda geçen uzun bir günün ardından çamaşırları yıkamak için beklememek de önemlidir. Carol Mehas'a göre: “Kıyafetlerinizi haftada bir yıkıyorsanız, spor kıyafetlerinizi yıkamak adına beklememelisiniz. Bu kıyafetleri hemen yıkayamıyorsanız, kirli, kötü kokulu sentetik çamaşırları ayrı, havalandırmalı bir sepete koymak en iyisidir. Böylece siz onları yıkayana kadar içerdikleri kokular havaya yayılacaktır. Hızlı el yıkama da bir seçenek olabilir. Bütün bunlar spor kıyafetlerinizi günlerce kirli bırakmaktan daha iyidir."

Peki tüm bunları yaptınız ve çamaşırlarınız mükemmel bir kokuyla çıkıyor. Bunu kalıcı kılmak için ne yaplamıyız?

Çamaşırları Doğru Şekilde Saklayın: Rick Rome, "Çamaşırlarınızı saklama şekliniz uzun süreli koku için önemlidir" diyor. "Hassas kıyafetleri güneş ışığından uzak bir dolapta, şifonyerde veya hatta sedir ağacından yapılmış plastik ambalajda saklamak, onları evinize giren kokulardan korumaya yardımcı olabilir. Birçok kez giyilen kıyafetleri yıkamalar arasında uygun şekilde yıkamadan önce saklamak önemlidir. Bu eşyaları bir sandalyeye veya kanepeye yığmak yerine katlayın veya asın. Lütfen bunları bir çekmecede düzgün bir şekilde saklayın."

Dolabınıza Koku Poşetleri Ya Da Sabublar Koyun: Çamaşırlarınızın odanın her yerinde hoş kokmasını sağlamak adına çekmecenizde kokulu poşetler veya kokulu çubuklar bulundurun. Mehas, "Örneğin bu kokular hafta boyunca çekmeceyi kullandığınızda harikadır çünkü bu poşetler yumuşak, doğal kokular yayar. Kokulu poşetler ve kokulu çubuklar da özellikle kışlık yün paltolar ve polar ceketler için çok etkilidir."

Karbonat Kullanın: Kötü kokuların çamaşırlarınıza girmesini engellemenin bir diğer yolu da karbonattır. Kokuları maskelemek yerine nötralize ederek çamaşırlarınızın yıkamalar arasında güzel kokmasını sağlamanın kolay bir yolunu sunar. Roman, "Dolabınızın altına yerleştirilen küçük bir kase kabartma tozu veya ağzı açık bir paket bile kokuları emmede çok etkili olabilir" ifadelerini kullandı.