Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yer yemez saç çıkarmaya başlıyor! Kelliğe çözüm olacak mucize besin

Bilim ve araştırmalar, avokadonun saç sağlığına olumlu etkilerini ortaya koymakta. Avokado, saç köklerini güçlendiren ve saçın çabuk uzamasına katkı sağlayan doğal bir kaynak. Detaylar haberimizde...

Yayın Tarihi: 10.12.2023 21:25
Güncelleme Tarihi: 10.12.2023 21:25

Yer yemez saç çıkarmaya başlıyor! Kelliğe çözüm olacak mucize besin

Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği, saç büyümesini olumsuz etkileyerek saç köklerinin zayıflamasına yol açabilir. Bu durum, saç dökülmesinin artmasına ve büyümenin azalmasına neden olabilir. Saç köklerini güçlendirmenin ve saç sağlığını iyileştirmenin etkili bir yolu, avokadonun içerdiği besinlerden faydalanmak.

SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYORSA ÇÖZÜMÜ AVOKADO

SÜPER MEYVE-AVAKADO | KUVVET VE KONDİSYON

Avokado, özellikle E vitamini içeriği ile saç köklerini güçlendirebilir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri içeren bu meyve, hızlı hücre onarımını destekleyerek saç sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Evde kullanılabilecek pratik bir avokado saç maskesi tarifi şu şekilde...

Olgunlaşmış avokadoyu püre haline getirin ve bir kaseye alın. Ardından bir yemek kaşığı hindistancevizi yağı ekleyip karışımı homojen hale getirin. Bu karışımı saç köklerinize uygulayarak masaj yapın, saçlarınızı bir toka veya tokayla örtün ve bir süre bekletin. Bu avokado saç maskesi, saç köklerindeki nem içeriğini artırarak sağlıklı ve hızlı saç büyümesini destekleyebilir. Ayrıca kepek problemlerini azaltabilir ve saç derisini nemlendirebilir.

Avokado saç bakımı, haftada iki kez uygulandığında etkili olabilir. Kimyasallardan uzak durmak ve saçları düzenli olarak bakım yapmak da saç sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde avokadonun yasaklanmasıyla ilgili bilgiler ise yanlış bilgilerin yayılmasına dayanıyor . Avokado, vitamin açısından zengin bir meyve olmasına rağmen, dönemin kamuoyunda yanlış anlaşılmalar ve timsahlarla ilişkilendirilmesi gibi sebeplerle yasaklanmış. Ancak günümüzde avokado, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan ve sağlıklı bir besin olarak kabul edilen bir meyve.