Bist 100
10.398,94 2%
DOLAR
32,3 -0,04%
EURO
35,11 0,47%
ALTIN
2.390,93 -0,51%

Yenisine gerek kalmayacak! Bu formül çelik tavayı granite çeviriyor

Çelik tencerelerinizi çöpe atmanıza gerek kalmadı! Tüm detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 11:27
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 11:27

Yenisine gerek kalmayacak! Bu formül çelik tavayı granite çeviriyor

Çelik tencerelerinizi bu yöntemle granit tencereye çevirebilirsiniz! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ÇELİK TENCEREYİ GRANİT HALE GETİRME YÖNTEMLERİ

Çevik tencere ve tavalar neredeyse her mutfakta sık sık tercih edilir ve kolay yapışmayan ve sağlıklı yemek pişirmek için tercih edilir. Yapışmayan özelliğiyle bilinen çelik ürünleri kullanırken bitkisel yağ, tereyağ ve yapışmayan sprey kullanmak önerilir. Eğer çelik tavalarınızı yapışmayan hale getirmek istiyorsanız yavayı kullanmadan önce ilk olarak iyice yıkamanız ve kurulamanız gerekir. Tavayı düşük ısıda ısıtabilirsiniz ya da yağlayıcı uygulayabilirsiniz. Yemeğinizi pişirirken orta derecede ısı kullanmanız önerilir. Yemek pişme süresine göre dikkat etmeniz gerekir ve tavanın iyice temizlenmesi gerekir. Tavanızı uygun bir yerde saklayabilirsiniz. Yapışmayan tava kullanmak istiyorsanız bazı ipuçlarına da dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak iyi bir tava seçimi yapmanız gerekir. Tavayı doğru şekilde ısıtmanız da önemlidir. Tavanın yapışmazlık özelliğini artırabilmek için doğru yağ tercih edebilir ya da yağlama ürünü kullanabilirsiniz. Yapışmazlık özelliğinin korunması için tavayı doğru şekilde temizlemeniz gerekir. Sert temizlik malzemelerini kullanmamalısınız. Tavanızı aşırı sıcağa maruz bırakırsanız yapışma ihtimali artar. Metal ya da keskin mutfak aletlerini kullanmamanız ve tavayı çizilmeyecek ortamda saklamanız önemlidir. Yapışmazlık özelliğini artırmak için birçok malzemeden de yardım alabilirsiniz. 

çelik tavayı yapışmaz hale getirme yöntemleri

Teflon yapışmaz bir kaplama malzemesidir ve tavanızın yüzeyini kaplayabilirsiniz. Keramik kaplama da çelik tavalar için sık sık kullanılır. Silikon kaplamayla da yapışmazlık özelliğini artırabilirsiniz. Yapışmazlık özelliğini artırmak için üretilen yapışmazlık spreylerini kullanabilirsiniz. Tavaya yapışmayan tabanlar kullanarak yapışmazlık özelliğini artırabilirsiniz. Yapışmayan tavaları da satın alabilirsiniz. Yapışmaz matlar da tava yüzeyine yapıştırılır ve yapışmayı engeller. Çelik tavanızın yapışmaz özelliğinin artmasını istiyorsanız yağ sürmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Tavanızı ısıttıktan sonra içine bir miktar tuz serpebilirsiniz. Çelik tavanın yapışmazlık özelliğini artırmak için yüksek ateşte yemek pişirmeden önce ısıtabilirsiniz. Çelik tavanın yapışmazlık özelliğini artırmak için doğru temizliğin ve bakımın yapılması önemlidir. Tavanın yapışmaması için doğru yağ seçimi yapmanız da önemlidir.

Ayçiçek, kanola, zeytinyağı, mısır gibi bitkisel yağlar çelik tava için tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağı gibi yağların da yüksek yanma noktası olduğu için çelik tavalar için rahatlıkla tercih edilebilir. Margarin kullanarak yapışmazlık özelliğini artırabilirsiniz. Tereyağ da yapışmaması için tercih edilen yağlardan bir tanesidir. Ama tereyağını yüksek ısıda tercih etmemeniz gerekir. Çelik tavanızın yapışmaz özelliğinden faydalanmak için yağın yüksek dumanlama noktasına sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bitkisel yağlar en iyi tercih olacaktır. Çelik tavaya yapışma olmaması için tereyağ ya da margarin tercih edebilirsiniz. Bu yağlarla çelik tavanızın yapışmazlık özelliği artacaktır. Yağın doğru miktarda kullanılması da önemlidir. Yağ ısıtırken önemli olan bir diğer nokta da doğru sıcaklığın tercih edilmesidir. Çelik tavanızın temizliği ve bakımı da önemlidir. Bu sebeple aşınma olmaması için çelik tavalarınızı elinizde yıkamanız daha iyi olacaktır. Yapışmaz yüzeyin temiz olması için sıcak su ve hafif bir deterjan tercih edebilirsiniz. Temizlik yaparken tavanızın çizilmemesi için sert süngerler yerine ahşap ya da plastik tercih edebilirsiniz. Tava temizlendikten sonra soğumasını bekleyebilirsiniz. Çelik tava temizliği yaptıktan sonra ince bir yağ dökerek yapışmazlık özelliğinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Yapışmazlık özelliğini artırmak için doğru temizlik yöntemlerinin yanında metal gereçler kullanılmaması da önemlidir. Metal araçlar tavanızı çizebilir ve özelliğini azaltabilir. Tavanın saklanma ya da taşınması sırasında çizilme olmaması için doğru şekilde muhafaza etmelisiniz. Tavanın ömrünün uzun olması için yüksek ısı kullanılmaması gerekir. Düzenli bakımının yapılması da önemlidir. Çelik tavanızı yapışmaz hale getirmek için teflon kaplama kullanabilirsiniz. Bitkisel yağların kullanımı önemlidir ve tavayı kullanacağınız zaman doğru sıcaklık oranını tercih etmeniz gerekir. Temizliğinin ve bakımının da doğru ve düzenli şekilde yapılması yapışmazlık özelliğinin artmasını sağlar. Çelik tavanızın yapışmaz hale gelmesi için tavayı kullanmadan önce yıkamanız ve iyice kurulamanız önerilir. Tavanızı önceden yüksek bir ısıya bırakmamanız gerekir. Yemek yapacağınız zaman yağ kullanarak yapışmayı engelleyebilirsiniz. Pişirme yaparken tahta kaşık ya da spatula kullanmanız önerilir. Tavanızın sıcak olduğu şekliyle soğuk suya koyulmaması gerekir. Tavanızı temizlerken kimyasal ve aşındırıcı malzemeler kullanmanız çizilmeye sebep olabilir. Yapışmazlık özelliğinin korunması için tavayı ılık sabunlu suyla hafif şekilde temizleyip kurulayabilirsiniz. Tavanızı saklarken çizilme olmaması için diğer eşyalarınızdan uzak şekilde saklayabilirsiniz.