Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Turşunun suyunu sakın dökmeyin! Vücudunuza neler yaptığını ilk kez duyacaksınız

Turşu suyu popüler bir içecektir. Uzmanlara göre turşu suyu özellikle kış aylarında etkili oluyor. Herkesin tüketebileceği tuşu suyunun pek çok faydası var..

Yayın Tarihi: 13.12.2023 18:14
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 18:14

Turşunun suyunu sakın dökmeyin! Vücudunuza neler yaptığını ilk kez duyacaksınız

Turşu suyu akşam yemeğinin vazgeçilmez içeceğidir. Turşu suyunun birçok faydası vardır. Spor yapanlardan tutun kilo vermek isteyenlere, sindirim sorunu yaşayanlardan unutkanlara kadar hemen hemen herkesin sorunlarına çözüm olduğu söyleniyor. İşte turşu suyunun saymakla bitmeyen mucize faydaları..

Vücut ağrılarını hafifletir

Spor yapan ve aynı zamanda kas ağrılarından şikayetçi olan kişilere turşu suyu tavsiye edilir. Salatalık suyu eklem ve kas ağrılarını hafifleterek sporseverlerin işini kolaylaştırır.

Sanılanın aksine vücutta su kaybolduğunda turşu suyu durumu telafi eder. Turşu suyu , bol su içmeyi unutmaması gereken kişilerin sodyum ile birlikte potasyum ihtiyacını karşılar. Bu bileşenler dehidrasyonun hızla üstesinden gelmeye yardımcı olur ve ayrıca ishal gibi hastalıklardan muzdarip olanlara turşu suyu tüketimi önerilir.

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirmek için E ve C vitaminleri açısından zengin olan turşu suyunu tüketebilirsiniz. Çeşitli antioksidanlar içeren turşu suyu aynı zamanda bağışıklığı desteklemektedir. Kilo vermek istiyorsanız turşu suyu da tavsiye edilir. Turşu suyu içerdiği asetik asit nedeniyle yağları yakar ve metabolizmayı hızlandırır. Turşu yiyen kişiler daha kolay kilo verebilir.

Sindirim ve hazımsızlık yaşayanların ilacı

Turşunun suyunun faydaları

Turşu suyu , sindirim sisteminizin ihtiyaç duyduğu iyi bakterileri destekleyen prebiyotikler açısından zengindir. Bu nedenle uzmanlar, sindirim sorunları ve kabızlığı olanlara turşu suyu şiddetle tavsiye ediyor.

Turşu suyu vücudun günlük ihtiyacını karşılayan birçok önemli minerali içerir. Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum açısından zengin olan salatalık suyu, meyve ve sebze tüketmeyen kişilerin vitamin ve mineral ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayamaktadır.

Turşu suyu sindirime iyi gelen ve hazımsızlığı önleyen diyet lifi açısından zengindir. Sürekli sindirim sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak turşu suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

Turşunun suyunun faydaları

Unutkanlık tedavisi

Sarımsakta bulunan flavonoidler Alzheimer hastalığını ve kronik hafıza kaybını desteklemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle unutkanlık sorunu yaşayan kişilere turşu suyu tavsiye edilir.