Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,21%
EURO
33,7 0,17%
ALTIN
2.022,55 0,01%

Turşu Suyunun Bilinmeyen Mucizevi Faydaları: Turşunun Suyu Dökmeyin Öyle Faydaları Var Ki..

Turşu, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Domates, salatalık, lahana, patlıcan, kavun, armut, ayva, erik, biber, mantar, soğan, sarımsak, patlıcan, karnabahar gibi sebze ve meyvelerden yapılan turşu, hem damak tadımıza hem de sağlığımıza iyi gelir. Peki, turşu kadar turşunun suyu da insanlar için ne gibi faydalar sağlar? İşte, sudan daha çok faydalı olan turşu suyunun faydaları…

Yayın Tarihi: 01.12.2023 10:03
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 10:03

Turşu Suyunun Bilinmeyen Mucizevi Faydaları: Turşunun Suyu Dökmeyin Öyle Faydaları Var Ki..

Turşu, kışın sofralarımızda sıkça gördüğümüz bir lezzettir. Turşu, sebze ve meyvelerin sirke, tuz, su ve baharatlarla fermantasyonu sonucu oluşur. Turşu, hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Fakat turşu kadar turşunun suyu da insanlar için oldukça faydalıdır. Turşu suyu, vücut için sudan daha çok faydalıdır. Peki, turşu suyunun bilinmeyen mucizevi faydaları nelerdir? İşte, öğrendiğinizde içmeden duramayacağınız turşu suyu faydaları…

TURŞU SUYU KAS VE EKLEM AĞRILARINI İYİLEŞTİRİYOR

Turşu suyu, kas ve eklem ağrılarına iyi gelen bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği asetik asit sayesinde kas kramplarını önler ve kasların gevşemesini sağlar. Ayrıca, turşu suyu, kaslara giden kan akışını artırır ve kas onarımını hızlandırır. Bu nedenle, turşu suyu, spor yapanlar için de ideal bir içecektir.

turşu

TURŞU SUYU DEHİDRASYONA KARŞI KORUYOR

Turşu suyu, vücudun susuz kalmasını önleyen bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği tuz, su ve elektrolitler sayesinde vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazandırır ve vücutta daha uzun süre tutar. Bu nedenle, turşu suyu, sıcak havalarda, terleme sonucu, ishal veya kusma gibi durumlarda dehidrasyona karşı tüketilebilir.

TURŞU SUYU BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Turşu suyu, bağışıklık sistemini destekleyen bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği C ve E vitaminleri ve antioksidanlar sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur, iltihaplanmayı azaltır ve hücre hasarını önler. Turşu suyu, özellikle kış aylarında bağışıklığımızı güçlü tutmamız için faydalıdır.

turşu

TURŞU SUYU METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

Turşu suyu, kilo vermek isteyenler için de iyi bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği asetik asit sayesinde yağ yakımını artırır, iştahı azaltır ve tokluk hissi verir. Turşu suyu, ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak sağlığını iyileştirir. Turşu suyu, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

TURŞU SUYU KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Turşu suyu, kan şekerini dengede tutan bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği sirke sayesinde yemekten sonra kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve insülin hassasiyetini artırır. Turşu suyu, özellikle diyabet hastaları için faydalıdır. Turşu suyu, aşırıya kaçmadan dozunda tüketildiğinde kan şekerini dengeler.

turşu

TURŞU SUYU ALZHEİMER HASTALARINA FAYDA SAĞLIYOR

Turşu suyu, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir içecektir. Turşu suyu, içerdiği sarımsak sayesinde sinir sistemini güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını destekler. Sarımsakta bulunan flavonoidler adı verilen bileşikler, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır ve hafızayı korur. Turşu suyu, Alzheimer hastalarına fayda sağlar.