Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye’yi yağış vuruyor! Meteorolojiden 14 ile sarı ve turuncu uyarı: Adana, Antalya, Aydın, Burdur, Bursa, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya...

Meteoroloji'den gelen son uyarılara göre Türkiye genelinde etkili olacak sağanak yağışlar, 14 ilde şiddetli bir şekilde görülecek. İstanbul Valiliği, kuvvetli yağışların ardından sel ve su baskınları riskine karşı vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada, özellikle riskli bölgelerde yaşayanların dikkatli olmaları, sel sularından uzak durmaları, su birikintilerinden geçmemeleri ve gerekirse yetkililerin talimatlarına uymaları gerektiği belirtildi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 13:00
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 13:00

Türkiye’yi yağış vuruyor! Meteorolojiden 14 ile sarı ve turuncu uyarı: Adana, Antalya, Aydın, Burdur, Bursa, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin büyük bir bölümünü etkisi altına alan yağışlı havanın devam edeceğini duyurdu. 3 il için turuncu, 11 il için sarı uyarı veren kurum, sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verdiği uyarılar:

Adana, Antalya ve Mersin, turuncu uyarı kapsamında olan iller. Bu illerde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların, Antalya’nın doğusunun 1500 metre üzeri yüksek kesimlerinde, özellikle Antalya-Konya yolunun Alacabel mevkisinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.

Aydın, Burdur, Bursa, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya ve Yalova, sarı uyarı kapsamında olan iller. Bu illerde yerel kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış olacağı tahmin ediliyor. Yağışların zamanla 1000 metre üzeri yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde görülmesi bekleniyor.

Yağışlı hava ne zaman sona erecek ve hangi bölgeleri etkileyecek?

Yağışlı hava, 10 Aralık 2023 tarihine kadar sürecek. Yağışlı hava, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bir kısmını etkileyecek.

Yağışlı hava nedeniyle fırtına beklentisi var mı ve hangi bölgelerde olacak?

Yağışlı hava nedeniyle fırtına beklentisi var. Fırtına, Marmara Denizi’nde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, Ege Denizi’nin kuzeyinde ve güney açıklarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden esecek. Fırtına, Marmara Denizi’nde akşam saatlerinde, Ege Denizi’nin kuzeyinde gece saatlerinde, güneyinde ise cumartesi gününün ilk saatlerinden itibaren etkisini kaybedecek.

Yağışlı hava nedeniyle ulaşımda ve elektrikte sorun yaşanacak mı?

Yağışlı hava nedeniyle ulaşımda ve elektrikte sorun yaşanması beklenmiyor. Ancak yağışlı hava nedeniyle yollarda buzlanma ve kayma riskine karşı dikkatli olunması gerekiyor. Ayrıca, elektrik kesintisi yaşanması durumunda, jeneratör ve şarjlı cihazlar hazır bulundurulması tavsiye ediliyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN UYARI

İstanbul Valiliği, yağışlı havanın İstanbul’u da etkileyeceğini belirterek, “Son değerlendirmelere göre bu gece saatlerinden itibaren kuzey ilçeleri ağırlıklı olarak İstanbul’da kuvvetli sağanak yağış bekleniyor” açıklamasını yaptı. Valilik, ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar olabileceğini belirterek, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.