Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye’de kar yağışı başlıyor! Meteoroloji’den 21 il için kritik uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 6 Aralık Çarşamba hava durumu raporunda 21 şehir için sarı ve turuncu kodlu uyarı verdi. Yurdun birçok noktasında gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji uzmanları Kerem Ökten ve Prof. Dr. Orhan Şen'den gelen uyarılar ise hayli dikkat çekti. Türkiye'de hava sertleşiyor! Yoğun kar yağışı beklenen şehirler var. İşte o şehirler ve detaylar

Yayın Tarihi: 06.12.2023 12:07
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 12:07

Türkiye’de kar yağışı başlıyor! Meteoroloji’den 21 il için kritik uyarı

Türkiye, soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun büyük bölümünde kar yağışı beklendiğini duyurdu. Bazı illerde kar yağışının yoğun olacağı ve ulaşımda aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Peki Türkiye’de kar yağışı ne zaman başlayacak, hangi illerde kar yağacak? İşte Meteoroloji’den son hava durumu tahminleri.

Yarın yağmur, cuma kar geliyor

hava-durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu raporuna göre, yarın (Perşembe) yurt genelinde yağmur ve sağanak yağış etkili olacak. Yağışların, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Rize ve Artvin çevrelerinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların, Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı belirtildi.

Yağışların, cuma günü ise karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği öngörülüyor. Kar yağışının, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu (Van, Malatya, Erzincan ve Iğdır hariç) ile Artvin çevrelerinde kuvvetli, Muş, Bingöl, Siirt ve Batman çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

21 il için kritik uyarı: Kar yağışı hayatı felç edebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, cuma ve cumartesi günü için 21 ilde kuvvetli kar yağışı beklendiğini duyurdu. Bu iller şöyle:

Ankara

Bolu

Çankırı

Kastamonu

Sinop

Samsun

Tokat

Amasya

Çorum

Yozgat

Kırıkkale

Kırşehir

Nevşehir

Kayseri

Sivas

Erzincan

Erzurum

Ağrı

Kars

Ardahan

Iğdır

Bu illerde kar yağışının ulaşımda aksamalara, buzlanma ve don olayına neden olabileceği, vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’de kar yağışı ne zaman bitecek?

Türkiye’de kar yağışı, cumartesi günü yurdun doğu kesimlerinde etkili olmaya devam edecek. Pazar günü ise yağışlı hava sistemi yurdu terk edecek ve kar yağışı sona erecek.

Türkiye’de kar yağışı en çok hangi bölgelerde görülür?

Türkiye’de kar yağışı, karasal iklimin hakim olduğu iç kesimlerde ve yüksek dağlarda daha sık ve yoğun görülür. Kış mevsiminde, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde kar yağışı sıkça yaşanır. Kıyı kesimlerde ise kar yağışı daha az ve seyrek görülür.

Türkiye’de kar yağışı nasıl oluşur?

Türkiye’de kar yağışı, atmosferdeki su buharının soğuk hava ile karşılaşması sonucu oluşur. Su buharı, soğuk havanın etkisiyle kristalleşerek kar tanesi haline gelir. Kar taneleri, yere düşerken havanın sıcaklığına ve nemine bağlı olarak eriyebilir veya kar olarak kalabilir. Kar yağışının oluşması için havanın sıcaklığının 0 derecenin altında olması gerekir.