Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Toyota'nın Yeni Elektrikli Araç Serisi Göz Kamaştırdı: Toyota'dan 2024'e Damga Vuracak 6 Yeni Model

Toyota, Avrupa’da sıfır emisyonlu araçlar sunma hedefiyle 6 yeni elektrikli otomobil serisini tanıttı. 2024 yılında üretim versiyonu gösterilecek Urban SUV ve 2025’te piyasaya çıkacak Sport Crossover, Toyota’nın bZ4X markasının dört modelini oluşturuyor. Toyota ayrıca, Toyota Professional ürün ailesinin yeni üyeleri olan PROACE, PROACE CITY ve PROACE MAX modellerinin de lansmanını yaptı. İşte Toyota’nın yeni elektrikli araç serisi…

Yayın Tarihi: 11.12.2023 13:04
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 13:04

Toyota'nın Yeni Elektrikli Araç Serisi Göz Kamaştırdı:  Toyota'dan 2024'e Damga Vuracak 6 Yeni Model

Toyota, Avrupa’da sıfır emisyonlu araçlar sunma hedefiyle yeni elektrikli otomobil serisini tanıttı. Toyota, ‘Herkes için Mobilite’ stratejisiyle elektrifikasyon çalışmalarını hızlandırdı ve yeni teknolojiler geliştirdi. Toyota, 2026 yılına kadar 15 farklı sıfır emisyonlu araç satışa sunacak ve Avrupa’da yıllık 250 binden fazla tam elektrikli araç satışı yapmayı planlıyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SERİSİNİN DÖRT MODELİ TANITILDI

Toyota, yeni elektrikli araç serisinin dört modelini tanıttı. Bunlar, 2024 yılında üretim versiyonu gösterilecek Urban SUV, 2025’te piyasaya çıkacak Sport Crossover, Toyota FT-3e ve Toyota FT-Se konseptleri. Bu modeller, Toyota’nın bZ4X markasının altında yer alıyor. Toyota, bZ4X markasıyla müşterilerine sıfır emisyonlu, konforlu, güvenli ve sürdürülebilir bir mobilite deneyimi sunmayı amaçlıyor.

otomobil

TOYOTA PROFESSIONAL ÜRÜN AİLESİ GENİŞLİYOR

Toyota, elektrikli araç serisinin yanı sıra, Toyota Professional ürün ailesinin de yeni üyelerini tanıttı. Bunlar, PROACE, PROACE CITY ve PROACE MAX modelleri. Bu modeller, Toyota’nın hafif ticari araç segmentindeki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Toyota, bu modellerle birlikte, hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçlarla birlikte, ticari müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

2026 YILINA KADAR 15 SIFIR EMİSYONLU ARAÇ SATIŞA SUNACAK

Toyota, elektrifikasyon stratejisini açıkladı ve 2026 yılına kadar 15 farklı sıfır emisyonlu araç satışa sunacağını duyurdu. Toyota, Avrupa’da mevcut durumda hibrit otomobiller ile birlikte elektrik motorlu araçların satış oranında %71’e ulaştığını belirtti. 2024 yılında bu oranın %75’e çıkması bekleniyor. Toyota, Avrupa’da yıllık satış oranlarının %20’sini tam elektrikli olması ile birlikte yıllık 250 binden fazla tam elektrikli araç satışı yapmayı planlıyor.

2040 YILINA KADAR AVRUPA’DA TAM KARBON NÖTRLÜĞÜ SAĞLAYACAK

Toyota, ‘Herkes için Mobilite’ stratejisiyle birlikte, 2040 yılına kadar Avrupa’da ve 2050 yılına kadar küresel ölçekte tam karbon nötrlüğü sağlama taahhüdünde bulundu. Toyota, bu hedefe ulaşmak için, araçların geliştirilme, üretilme ve kullanım aşamalarında karbon salınımını azaltmayı amaçlıyor. Toyota, ayrıca, yeni nesil batarya teknolojileri geliştiriyor ve dünyanın her ülke ve bölgesinde müşteri ihtiyaçlarına ve pazar koşullarına uygun olarak araç üretimi yapıyor.

Toyota elektrikli araç serisi nedir? Toyota elektrikli araç serisi, Toyota’nın Avrupa’da sıfır emisyonlu araçlar sunma hedefiyle tanıttığı 6 yeni elektrikli otomobil serisidir. Bu seride, Urban SUV, Sport Crossover, Toyota FT-3e, Toyota FT-Se, Compact SUV ve bZ4X modelleri yer almaktadır.

Toyota elektrikli araç serisi ne zaman çıkacak? Toyota elektrikli araç serisinin ilk modeli olan Urban SUV, 2024 yılında üretim versiyonu gösterilecek ve 2025 yılında piyasaya çıkacak. Sport Crossover modeli de 2025 yılında yola çıkacak. Diğer modellerin çıkış tarihleri henüz açıklanmadı.

Toyota elektrikli araç serisi hangi teknolojileri kullanacak? Toyota elektrikli araç serisi, Toyota’nın yeni nesil batarya teknolojileri kullanacak. Toyota, lityum-iyon, katı hal ve metal hava bataryaları üzerinde çalışıyor ve araçların menzilini, performansını ve güvenliğini artırmayı hedefliyor. Toyota ayrıca, hidrojen yakıt hücreli araçlar da geliştiriyor ve sıfır emisyonlu mobilitenin erişilebilir olmasını sağlıyor.

Toyota Professional ürün ailesi nedir? Toyota Professional ürün ailesi, Toyota’nın hafif ticari araç segmentindeki ürünleridir. Bu ürün ailesinde, PROACE, PROACE CITY ve PROACE MAX modelleri yer almaktadır. Bu modeller, Toyota’nın hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçlarla birlikte, ticari müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.