Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,7 0,18%
ALTIN
2.024,23 0,09%

Soğuk esareti o tarihte bitiyor! Dereceler bir anda yükselecek: Ankara, İzmir, Zonguldak, Adana...

Kar yağacak mı? Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri uyarıldı! İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 01.12.2023 16:40
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 16:40

Soğuk esareti o tarihte bitiyor! Dereceler bir anda yükselecek: Ankara, İzmir, Zonguldak, Adana...

Türkiye genelinde etkili olan kar, sağanak ve fırtına, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan güncel rapora göre, ülkenin birçok bölgesini etkisi altına almaya devam ediyor. Batı kesimlerde çok bulutlu bir havanın hakim olduğu belirtilirken, özellikle Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimleri ile Zonguldak ve Bartın çevresinde yoğun yağışlar bekleniyor.

Özellikle bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda ve yarın Marmara ile Ege Bölgeleri'nde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli esen rüzgarlar, vatandaşları dikkatli olmaya çağırıyor. Rüzgarın hızının bu akşam Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda 40-60 km/sa, yarın Marmara ve Ege Bölgeleri'nde 50-80 km/sa aralığında olması bekleniyor.

Türkiye, Soğuk Hava ve Karın Kavurucu Etkisi Altında

Hava sıcaklıklarının kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında seyrettiği ancak iç kesimlerde 2-4 derece altında olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, rüzgarın genellikle güneyli yönlerden esmesi beklenirken, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeybatı ve batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülüyor.

Özellikle Marmara Bölgesi'nde bu akşam Sakarya çevrelerinin yağışlı geçeceği, Ege Bölgesi'nde ise öğle saatlerinden itibaren kıyı illeri ve Manisa'nın aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği belirtiliyor. Diğer bölgelerde ise havanın parçalı ve az bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, özellikle rüzgarın kuvvetli esmesi beklendiğinden dolayı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmalarını öneriyor. Hava durumuna ilişkin detaylı bilgiler ise il il ayrıntılı olarak raporda yer alıyor.

Ülke genelindeki bu olumsuz hava koşulları, günlük yaşamı etkilerken, sürücülerden ve vatandaşlardan dikkatli olmaları, gerekli tedbirleri almaları isteniyor. Meteoroloji yetkilileri, hava durumu koşullarının yakından takip edilmesi gerektiğini belirterek, olası olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunması konusunda uyarıyor.