Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sirkeyi bu bölgelere asla sürmeyin! Değdiği yeri mahvediyor

Sirkeyi bu eşyalarınızdan ve mobilyalarınızdan uzak tutun. İşte nedeni....

Yayın Tarihi: 11.12.2023 16:03
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 16:03

Sirkeyi bu bölgelere asla sürmeyin! Değdiği yeri mahvediyor

BU ALANLARDA ASLA KULLANMAYIN! PİŞMAN OLURSUNUZ….

Sirke, günlük hayatta çok sık kullandığımız maddelerden biri. Hem yemeklerde hem temizlikte oldukça kullanılan ve sağlıklı bir ürün olan sirkenin bir çok çeşidi bulunuyor. Temizlik aşamasında en çok beyaz sirke oldukça ev hanımlarının kullandığı malzemeler arasında bulunuyor. Mutfakta da elma üzüm sirkesi yemeklere tatlılara ya da turşu yapımlında kullanılmaktadır. Bu kadar çok yönlü olan bu sirke bazı yerlerde de asla ve asla kullanılmamalıdır. İşte sirkenin asla kullanılmaması gereken yerler ve nedenleri…..

sirke

'Asetik asit' olarak bilinen ve iyi bir temizleyici olan sirke, yemeklerde de sıklıkla tercih edilen ürünlerden biri. Doğa ve çevre dostu olduğu için ve zararlı kimyasallar gibi doğa ya zarar vermediği için son yıllarda oldukça tercih ediliyor. Koltuklarda, parke, mutfak ve banyo hatta beyaz çamaşırların temizliğinde sıkça yararlanılan sirke bazı yüzeyler içinde oldukça zararlı olabiliyor. Asitik özelliğinden dolayı bazı yüzeylerde aşınmaya neden olabilen sirke bazı yerlerde geri dönüşü olmayan hasarlar verebiliyor.

SİRKENİN DEĞMEMESİ GEREKEN YERLER

GRANİT MERMER ve MUTFAK TEZGAHLARI

Sirke içindeki asidik özelliğinden dolayı doğal taşlardan olan ve özellikle evlerde sıkça kullanılan granit mermer ve mutfak tezgahlarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü asit taşın yapısını bozabilir. Mermer yüzeylerde sirke kesinlikle kullanılmamalıdır. Doğal taş yüzeyleri temizlemek için eğer kimyasal kullanmak da istemiyorsanız soda ve arap sabunu ile temizleyebilirsiniz.

ÜTÜDEN UZAK TUTUN

Ütü ile sirke kesinlikle yan yana gelmemelidir. Ama buna rağmen bazı kişiler hala ütülerini temizlemek için sirkeyi kullanıyor. Bu kesinlikle ütüye zarar veren bir uygulamadır. Ütünün kullanım kılavuzuna göre temizliğinin yapılması ütünüzü daha uzun yıllar kullanmanıza neden olacaktır.

AHŞAP MOBİLYALAR VE ÇELİKLER

Sirke ahşap mobilyaları da bozar. Ahşap üzerindeki cilaya zarar veren sirke ahşaplarınızın daha soluk görünmesine neden olabilir. Bu nedenle ahşaplarda sirke ile temizlenmemelidir. Yine çelik ürünlerde sirke ile temizlenmemelidir. Çünkü sirke içeriğindeki asit nedeniyle çeliklerin parlaklığını kaybetmesine ve kararmasına neden olur. bu mobilyaların cilasını sökerek, soluk gözükmesine neden oluyor.