Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Sıfır araçlarda rekor satış! Kasımda en çok tercih edilen 4 model belli oldu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının kasım ayı performansı açıklandı. Kasım ayı karnesi, otomotiv sektörünün satış ve talep dinamiklerini yansıtıyor. Bu dönemde otomobil ve hafif ticari araç satışlarının ne kadarlık bir artış veya azalış gösterdiği, pazar paylarındaki değişimler ve sektördeki genel eğilimler değerlendiriliyor. İstatistiklere göre, kasım ayı otomotiv pazarıyla ilgili önemli verileri ve detayları haberimizde

Yayın Tarihi: 05.12.2023 12:47
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 12:47

Sıfır araçlarda rekor satış! Kasımda en çok tercih edilen 4 model belli oldu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,8 artarak 1 milyon 73 bin 982 adete ulaştı. Bu rakam, pazarın tarihi rekoru olarak kayıtlara geçti. Yıl sonu kampanyaları, indirimler ve düşük faizli krediler, sıfır araçlara olan ilgiyi artırdı. Uzmanlar, araç fiyatlarının hem sıfır hem de ikinci elde maliyetler seviyesine kadar gerilediğini belirtiyor. İşte kasımda en çok satılan 4 model...

SIFIR ARAÇLARA OLAN TALEP ARTTI

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2023 yılının bitimine yaklaşırken rekor kırdı. Ocak-kasım döneminde pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,8 büyüyerek 1 milyon 73 bin 982 adet olarak gerçekleşti. Bu rakam, pazarın tarihi rekoru olarak kayıtlara geçti.

Sıfır araçlara olan talebin artmasında, yıl sonu kampanyaları, indirimler ve düşük faizli krediler etkili oldu. Otomobil satın almak isteyen vatandaşlar, cazip fiyat ortamından faydalanarak sıfır araçlara yöneldi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, otomotiv sektörünün kasım satışlarını değerlendirerek, "Yılın ilk yarısında var olan yüksek talebin etkilerini görüyoruz. İçinde bulunduğumuz aylarda talep daha düşük olduğundan ileriki dönem verilerinde büyüme oranlarında bir miktar düşüşler görebiliriz." dedi.

KASIMDA EN ÇOK SATAN 4 MODEL

Ertemel, kasım ayında en çok satan modelleri şu sözlerle açıkladı:

otomobil

"Kasım ayında sunulan cazip indirimlerin reel tüketiciler tarafından ilgi çekmesi sebebiyle otomobil ve hafif ticari pazarı bir önceki yılın kasım ayına göre yaklaşık yüzde 40 artarak, kaydedilen en iyi ikinci kasım ayı olarak tarihe geçti. Bu ayda C segment sedan aile otomobili olan Fiat Egea Sedan ve Crossover olan Egea Cross en çok satan otomobiller arasında. B Segment Hatcback araç olan Renault Clio ve aynı markaya ait C segment Megane en çok satan otomobiller arasında göze çarpıyor."

ARAÇ FİYATLARI DAHA FAZLA DÜŞMEYECEK

Ertemel, araç fiyatlarının seyrine ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Maliyetler, artan kur ve enflasyon göz önünde bulundurulduğunda, otomobil fiyatları daha fazla düşmeyecektir. Hem sıfırda hem de ikinci elde sağlanabilecek en uygun fiyat seviyesindeyiz. Zira düşen fiyatlar maliyetler seviyesine kadar gelmiş durumda. Önümüzdeki aylarda 2023 stoku bulunan araçlarda kampanyalar sürerken, stoku azalan ya da biten araçlarda bir miktar fiyat artışları görebiliriz. Sıfır fiyatlarında yükselme olduğu takdirde, ikinci el pazarında da paralel yükselişler olacaktır. Dolayısıyla otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu dönemin sunduğu cazip fiyat ortamından faydalanarak tercihlerine göre sıfır ve ikinci el otomobil alabilirler."

• Sıfır Araçlarda Rekor Satış: Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,8 artarak 1 milyon 73 bin 982 adete ulaştı. Bu rakam, pazarın tarihi rekoru olarak kayıtlara geçti. Yıl sonu kampanyaları, indirimler ve düşük faizli krediler, sıfır araçlara olan ilgiyi artırdı.

• Kasımda En Çok Satan 4 Model Hangileri? Kasım ayında en çok satan modeller, C segment sedan aile otomobili olan Fiat Egea Sedan ve Crossover olan Egea Cross, B Segment Hatcback araç olan Renault Clio ve C segment Megane oldu.

• Araç Fiyatları Düşer Mi? Araç fiyatları, maliyetler, kur ve enflasyon göz önünde bulundurulduğunda, daha fazla düşmeyecek. Hem sıfırda hem de ikinci elde en uygun fiyat seviyesindeyiz. Önümüzdeki aylarda stoku azalan ya da biten araçlarda fiyat artışları olabilir.