Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sandık Kokusu dizisindeki Filiz karakteri kimdir? Demet Akbağ biyografisi

Sandık Kokusu dizisi, Show TV’de 6 Aralık 2023 Çarşamba akşamı izleyiciyle buluşacak. Dizinin kadrosunda Özge Özpirinçci, Metin Akdülger, Necip Memili gibi isimlerin yanı sıra usta oyuncu Demet Akbağ da yer alıyor. Demet Akbağ, dizide Filiz adlı bir karakteri canlandırıyor. Peki, Sandık Kokusu dizisindeki Filiz karakteri kimdir? Demet Akbağ biyografisi hakkında neler biliniyor? İşte detaylar…

Yayın Tarihi: 06.12.2023 18:50
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 18:50

Sandık Kokusu dizisindeki Filiz karakteri kimdir? Demet Akbağ biyografisi

Sandık Kokusu dizisi, güçlü bir kadının ayakta kalma mücadelesini, aile olabilmenin, geçmişten gelen yüklere rağmen özgürleşebilmenin zorlu yolculuğunu anlatıyor. Dizide, üç çocuk annesi Karsu’nun (Özge Özpirinçci) yaşadığı büyük bir travma sonrası Adana’dan İstanbul’a gelişi ve hayatla mücadelesini anlatıyor.

Demet Akbağ, dizide Karsu’nun annesi Filiz karakterini oynuyor. Filiz, kocasının ölümünden sonra kızı Karsu’yu tek başına büyütmüş, hayatın zorluklarına göğüs germiş bir kadındır. Kızının başına gelen felaketten sonra onu desteklemek için İstanbul’a gelir. Ancak burada da pek çok sorunla karşılaşır. Filiz, hem kızının hem de torunlarının hayatlarını düzene sokmak için elinden geleni yapar.

sandık kokusu

Demet Akbağ biyografisi

Demet Akbağ: Türk Sinemasının Başarılı İsmi

Demet Akbağ, 23 Aralık 1960 tarihinde İstanbul'lu bir ailenin kızı olarak Denizli'de dünyaya geldi. Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı olan babası Oktay İybar ve annesi Benan Hanım'ın ayrılması üzerine 1972'de İstanbul'a taşındı. İstanbul Kız Lisesi'ne başladığı lise eğitimini Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1982'de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi ve eğitimini dört yılda tamamladı.

Tiyatro kariyerine 1983 yılında Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda adım atan Akbağ, daha sonra birçok önemli tiyatro topluluğunda görev aldı. Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi gruplarda sahne aldı. 1987'de "Yılın Televizyon Yıldızı" seçilen Akbağ, 1993'te "Tersine Dünya" adlı filmdeki performansıyla Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.

1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte hazırladığı "Bir Demet Tiyatro" adlı TV programı yedi yıl boyunca ekranlarda yer aldı. Akbağ, TV dizilerinin yanı sıra "Otogargara", "Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?", "Bana Bir Şeyhler Oluyor" ve "Haybeden Gerçeküstü Aşk" gibi tiyatro oyunlarında da rol aldı.

Sinema kariyerinde ise "Vizontele", "Vizontele Tuuba", "Organize İşler", "Neredesin Firuze", "O… Çocukları", "Eyyvah Eyvah", "Dedemin Fişi", "Niyazi Gül Dörtnala", "Aile Arasında", "Organize İşler 2: Sazan Sarmalı" gibi filmlerde başrol oynadı. "Vizontele" ile Altın Portakal, "Neredesin Firuze" ile Sadri Alışık ve SİYAD ödüllerini kazandı.

2011 yılında atv'de yayımlanan "İstanbul'un Altınları" adlı dizide başrol oynayan Akbağ, 2013 yılında Show TV'de "Benzemez Kimse Sana" adlı taklit yarışma programında jüri üyeliği yaptı. Ayrıca 2013 yılında Show TV'de yayımlanan "Sevdaluk" dizisinde Adalet karakterini, 2015 yılında ise "Niyazi Gül Dörtnala" filminde Sultan Şahmerdan karakterini canlandırdı.

Özel hayatı

Demet Akbağ, üç evlilik geçirmiştir. İlk evliliğini 1981'de İskender Akbağ ile yaptı ve 1985'te boşandı. İkinci evliliğini 1986'da mimar Saim Arpat ile gerçekleştiren Akbağ, sekiz ay sonra ayrıldı. Üçüncü ve son evliliğini 1999'da tekstilci Zafer Çika ile yapan sanatçının bu evliliğinden 2000 yılında Ali adında bir oğlu dünyaya geldi. Eşi Zafer Çika, 2019 yılında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti.Demet Akbağ nereli? Demet Akbağ, İstanbullu bir ailenin kızı olarak Denizli’de doğdu. Dedesinin memuriyeti nedeniyle çocukluğu Denizli’de geçti.

Demet Akbağ kaç yaşında? Demet Akbağ, 23 Aralık 1960 tarihinde doğdu. 2023 yılı itibarıyla 63 yaşındadır.

Demet Akbağ hangi dizilerde oynadı? Demet Akbağ, Bir Demet Tiyatro, Ölümsüz Aşk, İstanbul’un Altınları, Sevdaluk ve Sandık Kokusu gibi dizilerde oynadı.

Demet Akbağ hangi filmlerde oynadı? Demet Akbağ, Tersine Dünya, Vizontele, Vizontele Tuuba, Organize İşler, Neredesin Firuze, O… Çocukları, Eyyvah Eyvah, Dedemin Fişi, Niyazi Gül Dörtnala, Aile Arasında, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı gibi filmlerde oynadı.

Demet Akbağ’ın eşi kim? Demet Akbağ’ın eşi Zafer Çika idi. Çift, 1999 yılında evlendi. Zafer Çika, 2019 yılında geçirdiği bir trafik kazasında vefat etti.