Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alım İlanını Az Önce Açtı! İşte Başvuru Şartları ve Detaylar

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ocak 2024’te uzman erbaş alımı yapacak. Başvuru koşulları ve detayları haberimizde.

Yayın Tarihi: 16.01.2024 10:02
Güncelleme Tarihi: 16.01.2024 10:02

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alım İlanını Az Önce Açtı! İşte Başvuru Şartları ve Detaylar

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başlıyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 22 Ocak-01 Şubat 2024 tarihleri arasında uzman erbaş alımı gerçekleştirecek. Başvurular, e-Devlet kapısı üzerinden yapılacak. Adayların, Türk vatandaşı, erkek, en az lise mezunu, 27 yaşını bitirmemiş, askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak gibi şartları taşıması gerekiyor. Ayrıca, yazılı sınav, sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, uygulamalı sınav ve mülakat sınavlarında başarılı olmak ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak da gerekiyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ocak 2024’te uzman erbaş alımı yapacağını duyurdu. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan bilgilendirme kılavuzunda, başvuru koşulları, sınav takvimi, kontenjan dağılımı ve diğer detaylar yer aldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuru Koşulları

personel alımı

Başvuru yapmak isteyen adayların, aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:

Türk vatandaşı ve erkek olmak.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

2024 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1997 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).

Askerlik görevini yükümlü erbaş/er veya sözleşmeli erbaş/er olarak yapmış veya yapıyor olmak.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden; başvuru tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süreleri içinde olanlar için 2024 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (22 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).

Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.

Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “Uzman Erbaş Olur” (Komando sağlık yeteneklerini karşılayan) kararlı sağlık raporu almak.

Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu’ndaki (Ocak 2024) diğer şartları taşıyor olmak.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şekli ve Tarihi

Başvurular, 22 Ocak-01 Şubat 2024 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu internet adresi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. Başvuru yapacak adayların, e-Devlet şifresi edinmiş olması gerekmektedir. Başvuru ile ilgili detayların yer aldığı bilgilendirme kılavuzuna, www.sg.gov.tr internet adresinden ulaşılabilinecektir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Sınav Takvimi ve Yeri

Başvuru yapan adaylar, 15 Şubat 2024 tarihinde yapılacak yazılı sınava katılacaklardır. Yazılı sınav, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun, Trabzon, Van ve Diyarbakır illerinde gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavda, genel kültür, genel yetenek, mesleki bilgi ve yabancı dil (İngilizce) konularından sorular sorulacaktır. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri, uygulamalı sınavlar ve mülakat sınavlarına katılmaya hak kazanacaktır. Bu sınavlar, Ankara’da bulunan Sahil Güvenlik Akademisi Komutanlığı’nda yapılacaktır. Sınav takvimi ve yerleri ile ilgili duyurular, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanacaktır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Kontenjan Dağılımı ve Atama

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ocak 2024’te toplam 500 uzman erbaş alımı yapacaktır. Bu alımda, 400 kişi Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görev yapacak, 100 kişi ise Sahil Güvenlik Akademisi Komutanlığı’nda eğitim alacaktır. Kontenjan dağılımı, adayların mezuniyet durumlarına, tercihlerine ve sınav başarı sıralarına göre belirlenecektir. Atama işlemleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılacaktır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı İrtibat ve Bilgilendirme

Başvuru ve sınavlarla ilgili soru ve sorunlarınız için irtibat ve bilgilendirme telefonu: 0 312 416 45 60 (Hafta İçi:09.00-12.30 ve 13.30-18.00 saatleri arasında)

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı ne zaman yapılacak?

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı, 22 Ocak-01 Şubat 2024 tarihleri arasında başvuru alacak ve 15 Şubat 2024 tarihinde yazılı sınav yapacaktır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru şartları nelerdir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru şartları, Türk vatandaşı, erkek, en az lise mezunu, 27 yaşını bitirmemiş, askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak gibi şartları içermektedir.