Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Parasını bunlara yatıran resmen para basacak! Büyük ralli geliyor

İslam Memiş, Borsa İstanbul'da beklenenler konusunda yatırımcıları uyardı! Ayrıntılar haberimizde...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 10:03
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 10:03

Parasını bunlara yatıran resmen para basacak! Büyük ralli geliyor

Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden İslam Memiş, Borsa İstanbul'da beklenen yeni ralli öncesi yatırımcılara yepyeni bir bakış açısı sunuyor. Memiş, borsa yatırımcılarının dikkate alması gereken üç sektörü açıklayarak, 2024'te BIST100 endeksinin 15 bin puanı aşacağı öngörüsünde bulunuyor.

İslam Memiş'in öne çıkardığı ilk sektör, Türkiye'nin savunma sanayine verdiği önem. Savunma şirketlerinin bilanço dönemlerinde elde ettikleri yüksek karlar, bu sektördeki şirketlerin gelecekte daha da değerlenebileceğine işaret ediyor. Memiş, yatırımcılara kurumsal yapıya sahip ve askeri ekipman üreten şirketlere odaklanmalarını öneriyor.

İkinci öne çıkan sektör ise gıda. Küresel düzeyde yaşanan düşüşlere karşın, Türkiye'de son bir yılda ikiye katlanan gıda fiyatlarına dikkat çeken Memiş, hükümetin Orta Vadeli Programı'yla enflasyonun devam edeceğini belirterek, gıda sektörüne yapılacak yatırımların büyük kazanç getirebileceğini vurguluyor.

islam memiş borsa

Üçüncü önemli sektör ise teknoloji. Memiş, dalgalı borsa performansı karşısında sürekli al-sat yapmanın riskli olduğunu belirterek, büyük firmalardan alım yaparak uzun vadeli bekleyiş stratejisini öneriyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin gelecek vaat ettiğini vurgulayan Memiş, uzun vadeli alımların getiri potansiyeline dikkat çekiyor.

Memiş, yatırımcılara spekülasyonlardan uzak durmalarını ve büyük şirketlere odaklanmalarını tavsiye ederken, 2024'te BIST100 endeksinin 15 bin puanı aşarak altın ve borsada en yüksek getirinin sağlanacağını öngörüyor. Yatırımcılar için altın değerindeki bu tavsiyeler, ekonomik geleceğe yönelik umut verici bir perspektif sunuyor.