Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Yarından itibaren başlıyor: Hazır olun!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve lise düzeyinde, Türkçe, matematik, Türk dili ve edebiyatı gibi derslerde öğrenci performansını değerlendirmek amacıyla ülke genelinde ortak yazılı sınavlar düzenleyeceğini duyurdu. Bu kapsamda, 6. sınıf öğrencileri için Türkçe ve matematik dersleri için yarın, 9. sınıf öğrencileri için Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için ise 27 Aralık'ta ortak yazılı sınavlar yapılacak. Sınavlar, öğrencilerin akademik gelişimini izleme, eğitim standartlarını yükseltme ve müfredat bütünlüğünü sağlama amacını taşıyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 29.12.2023 13:38
Güncelleme Tarihi: 29.12.2023 13:38

Ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Yarından itibaren başlıyor: Hazır olun!

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve liselerde öğrenci performansını değerlendirmek amacıyla ülke genelinde ortak yazılı sınavlar düzenleyeceğini açıkladı. Yapılacak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için geçerli olacak. Bu uygulama, öğrenci gelişimini izleme, müfredatın bütünlüğünü sağlama ve uygulama birliği oluşturma hedefleriyle hayata geçirildi. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÜLKE GENELİNDE YAZILI SINAV DÜZENLEYECEK!

 

Bu öğretim yılına özel olarak, Türkiye geneli bu yeni uygulama ile öğrencilerin gelişimini izleme, müfredatın işleyişinde bütünlük sağlama ve uygulama birliği oluşturma amacı güdülmektedir.

 Düzenlenecek olan ortak sınavlar, öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılacak olup, eksik öğrenme durumunda telafi değerlendirmeleri yapılacak, ancak öğrencilerin sıralanması ve okulların karşılaştırılması gibi uygulamalardan kaçınılacak. Mazeret sınavları da düzenlenecek ve bu sınavlar ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yönetilecek, okul öğretmenleri tarafından uygulanacaktır. Öğretmenler, öğrencilerin gelişimini takip ederek eksiklikleri belirleme ve uygun müdahaleleri planlama konusunda daha etkili olacak.

 

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, soruların ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarına dayanarak hazırlanacağını belirtti. Sınavlar, okullar tarafından uygulanacak, öğrenci cevap kağıtları il ölçme değerlendirme merkezlerine gönderilerek değerlendirilecek.

salak

Ortak sınavlar, zorluk ve kapsam açısından diğer yazılı sınavlar gibi olacak ve öğrencilerin değerlendirmesinde kullanılacak. Eksik öğrenme durumlarında telafi değerlendirmeleri yapılacak ancak öğrencilerin sıralanması ve okulların karşılaştırılması gibi uygulamalardan kaçınılacak.

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları düzenlenecek. Bu sınavlar, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yönetilecek ve okul öğretmenleri tarafından uygulanacak. Sınavlar, ölçme değerlendirme ilkelerine uygun olarak kazanımları ölçen sorular içerecek ve öğrencilere adil bir değerlendirme imkanı sağlayacak. Bu uygulama, öğrencilerin akademik gelişimini izleme ve eğitim standartlarını yükseltme amacı taşıyor.