Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

O illerde yaşayan memurlara piyango! AK Parti kulislerinden haber geldi

AK Parti yetkilileri, yaptıkları açıklamada büyük şehirlerde yaşayan memurlara yönelik yeni bir maaş sistemine geçileceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 10.12.2023 23:40
Güncelleme Tarihi: 10.12.2023 23:40

O illerde yaşayan memurlara piyango! AK Parti kulislerinden haber geldi

TBMM'de geçen hafta kabul edilen yönetmelik kapsamında İstanbul'da yaşayan memurlara BDDK yetkililerinden 2023'te 35 bin liraya, 2024'te ise 45 bin liraya kadar bir ek tazminat ödenmesi gerçekleştirilecekti. Torba yasaya eklenen önerilerin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında geri çekileceği bilgisine ulaşıldı.

Önerinin yoğun tepki görmesinin ardından AK Parti kaynakları, düzenlemenin konsolide teklifin hazırlanması sırasında gündeme alınmasına rağmen teklife eklenmediğini ancak iki liderle yapılan görüşmelerin ardından eklendiğini söylediler.

BDDK, muhalefet partileri ve AK Parti Komisyonu üyeleriyle görüşüldükten sonra teklifin torba yasaya eklendiğini belirtirlerken, AK Partililer bu düzenlemeyi beğenmediklerini ifade ederek "Söz konusu düzenleme adaletsizliği ortaya çıkaracaktır. SPK gibi diğer üst düzey kurullardan da benzer talepler gelmişti. Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede kamuda maaş sistemine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapıldığını bize bildirdiler. Bu nedenle BDDK ile ilgili paylaşımlar silinecektir. Maliye Bakanlığı'nın çalışmalarını tamamlamasının ardından tüm memurların maaşlarının yeniden düzenlenmesi ve aynı bölgede aynı işi yapan kişilerin kamuda aynı maaşı almasının sağlanmasına yönelik yeni düzenlemelerin uygulamaya konulması bekleniyor. Ancak bu kısa vadede gerçekleşecek bir şey değil” dediler ve ilerici bir düzenleme konusunda mesaj verdiler.

memurlara yönelik yeni bir maaş sistemi

NEDEN BÖYLE BİR KARAR?

BDDK'nın merkez teşkilatı İstanbul Finans Merkezi'ne taşındı. Taşındıktan sonra çalışanlar yüksek kira ve yaşam maliyetleri nedeniyle konaklamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu talep Meclis'e ulaştı ve 2023'te 35 bin TL, 2024'te ise 45 bin TL ek ödeme talep edildi.

TÜM GÖREVLİLERİ PROGRAMA DAHİL EDEN BİR YÖNETMELİK: BU NASIL OLACAK?

AK Parti kaynakları yaptıkları açıklamada, tüm memurları kapsayacak düzenleme yapacaklarını söyledi. Açıklamaya göre, büyükşehirlerde yaşayan kamu çalışanlarına kira ve geçim yardımı sağlanmasına yönelik düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Ek ödemelerle büyük illerde çalışan memurlar korunacak. Söz konusu düzenlemenin ise 024 yılında gelmesi planlanıyor.