Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

O illerde sudan ucuza arsa fırsatı: 2 yıl taksitli, KDV'siz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arsa satışına başladı! Harç ödemesi yapılmayacak! Üstelik arsalar yüzde 20 indirimle satışa sunulacak! Ayrıntılar haberimizde...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 23:33
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 23:33

O illerde sudan ucuza arsa fırsatı: 2 yıl taksitli, KDV'siz!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, birçok ilde yüzde 20 indirimli arsa satışına başladığını duyurdu. Yapılan açıklamada, arsa fiyatlarının 100 bin liradan başlayıp 1 milyon liranın üzerine çıktığı belirtildi. Devlet tarafından yapılan bu arsa satışlarında, söz konusu arsaların imarlı olduğu vurgulanarak, alıcıların prefabrik, betonarme ya da arsa büyüklüğüne göre apartman yapma özgürlüğüne sahip olduğu ifade edildi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya kapsamında, peşin ödeme yapanlara yüzde 20 indirim sunulurken, taksitle ödeme seçeneği sunulan alıcılar için ise arsaların 24 ay vade ile satılacağı açıklandı. Ayrıca, 5 yıl boyunca alınan arsaların emlak vergisinden muaf tutulacağı ve KDV alınmayacağı belirtildi. Tapu işlemleri için harç alınmayacak, bu da alıcılar için ek bir avantaj oluşturacak.

hangi şehirde kaç arazi satışta

Başvuruların online olarak Milli Emlak'ın resmi internet sayfası üzerinden yapılabileceği ifade edilirken, herhangi bir ikamet şartının aranmadığı belirtildi. Başvuru sürecinde detaylı bilgi almak isteyenler ise il ve ilçelerde bulunan Çevre Şehircilik Müdürlükleri'ne başvuruda bulunabilecekler. Kampanya kapsamında hangi illerde arsa satışlarının gerçekleştirileceği harita üzerinde belirtilerek, vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanacak.

Diğer yandan, bu kampanya ile ilgili duyuruların önümüzdeki günlerde diğer iller için de yapılacağı, bu nedenle vatandaşların güncel bilgilere ulaşmak için finans7 mobil uygulamasını ücretsiz indirebilecekleri ifade edildi. Bu indirimli arsa kampanyasıyla devlet, vatandaşlara konut sahibi olma fırsatı sunarken, aynı zamanda ekonomik bir teşvik sağlamayı hedefliyor.