Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,7 1,32%
EURO
34,99 0,22%
ALTIN
2.434,35 2,32%

O ilde hasadı başladı, çuvallarla toplayıp götürdüler! Yemeklerin vazgeçilmezi B vitamini deposu!

Mantar sezonunun başlamasıyla birlikte, Bilecik'in yaylalarında adeta bir kanlıca mantarı şöleni yaşanıyor. Bölgeye akın eden vatandaşlar, çuval çuval mantar toplarken sofralarını tam bir 'B' vitamini zenginliğiyle donatıyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 19.11.2023 12:09
Güncelleme Tarihi: 19.11.2023 12:09

O ilde hasadı başladı, çuvallarla toplayıp götürdüler! Yemeklerin vazgeçilmezi B vitamini deposu!

Havaların yağışlı gitmesiyle birlikte, Bilecik'te mantar bolluğu yaşanıyor. Vatandaşlar, çuval çuval kanlıca mantarı topluyor. Mantar toplama tutkunu Sercan Doğan, özellikle yaz yağmurlarının fazla olması nedeniyle mantar bolluğu yaşandığını ve kanlıca mantarını özellikle faydalarından dolayı tercih ettiklerini belirtiyor.

BİLECİK'TE ÇUVAL ÇUVAL TOPLADILAR

Kanlıca mantarı, Türkiye'de özellikle Marmara Bölgesi'nde sıkça bulunmakta. 

Besleyici bir içeriğe sahip olan kanlıca mantarı, protein, karbonhidrat, lif, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum içerir. Faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanser riskini azaltması, kilo vermeye yardımcı olması, kalp sağlığını desteklemesi ve sindirim sistemini desteklemesi bulunmakta.

Kanlıca mantarı; pişmiş olarak salatalarda, pişmiş olarak yemeklerde, haşlanmış olarak çorbalarında ve kızartılarak tüketilebilir. Ancak, mantar toplarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Zehirli mantarlarla benzerlik gösterebileceği için, deneyimli kişilerden yardım alınmalı ve dikkatli bir şekilde toplanmalı.

Sonbahar aylarında, özellikle Eylül-Ekim dönemlerinde toplanan kanlıca mantarı, bölge halkının sofralarına sağlık dolu bir lezzet sunuyor. Yağışlarla birlikte yaşanan bu mantar bolluğu, doğaseverleri ve mantar tutkunlarını mutlu ediyor.

Kültür mantarları yetiştirildiği ortam itibariyle bazı mikroorganizmalar mantar üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmalar ile bulaşık mantarlar çiğ olarak tüketilmesi durumunda hafif mide ve bağırsak şikayetleri söz konusu olabilir. Bu nedenle kültür mantarlarının da çiğ olarak tüketilmemesi tavsiye edilebilir.