Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Mutlu olmak bu kadar basit! Günde 5 dakikanızı ayırın yeter

Neden gününüzün 5 dakikasını kendinize ayırıp mutluluğa doğru bir adım atmıyorsunuz? Mutluluğa giden yolu sizler için derledik. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 14.12.2023 21:31
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 21:31

Mutlu olmak bu kadar basit! Günde 5 dakikanızı ayırın yeter

Nasıl mutlu olabilirim? Bu konu özellikle son yıllarda gündemde. Mutluluğun denklemi birçok kişi tarafından incelenmiştir. Günde sadece 5 dakikanızdan feragat ederek mutluluğun sırrına ulaşabilirsiniz. Detaylar haberimizde....

su

GÜNDE 5 DAKİKADA MUTLU ANLAR YARATABİLİRSİNİZ

Sadece 5 dakikada hayatınızda mutlu bir an yaratabilirsiniz.

Acele etmezseniz en basit aktiviteler bile en güzel anlara dönüşebilir. Bunun nedeni beynimizin, fiziksel ve dış uyaranlara bağlı olarak ruh halini günde birçok kez değiştirebilmesidir. En büyük yanılgılardan biri her zaman mutlu olmamız gerektiğidir. Mutluluğun mutlu anlardan oluştuğunu unutmayın ve her gün bu anların üzerine inşa edin.

Beyin açısından bakıldığında, kendinizi olumlu bir duygusal duruma sokabileceğinize ve her zaman harika hissedebileceğinize inanmak, mutfak tezgahınızdaki muzların sizi gün boyu tok tutacağına inanmak kadar gerçekçi değildir.

Bedenlerimiz ve zihinlerimiz için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye, sağlıklı beslenmeye, iyi uyumaya, insanlarla sağlıklı etkileşimler kurmaya ve yaptığımız işten sonuna kadar keyif almaya çalışıyoruz. Bu nedenle bugün bunları yapmanıza yardımcı olacak basit egzersizler öneriyoruz. Her sabah bir dakikanızı ayırıp o gün gerçekleşecek anları hayal edin, böylece o anların gelmesine daha iyi hazırlanabilirsiniz. Bu, güne karşı tutumunuzu daha olumlu hale getirecek ve sonuç olarak kendinizi daha memnun hissedeceksiniz. Anlamlı anlar yaratın ve onları unutulmaz anlara dönüştürün.

Her sabah birkaç saniyenizi normalde gün boyunca yaptığınız şeyleri hayal etmeye ayırın ve "mutlu anlara" dönüştüreceğiniz 2-3 anı seçin. Hızlı bir koşu, kahve, iş arkadaşlarınızla içki içmek veya yemek pişirmek olabilir.

 Bu anı nasıl en mutlu anınız haline getirebileceğinizi düşünün. Örneğin rotanızı ormana doğru değiştirin, partnerinizi biraz daha yakından tanıyın ya da özel bir tarif hazırlayın.

Gün içinde bu anlar yaşandığında bunların farkına varın ve o anın geldiğini zihninize uyarın. Boş zamanınıza odaklanın ve dikkatiniz telefonunuzdan dağılmadan veya başka şeyler düşünmeden anda kalın. Dışsal veya zihinsel engeller ortaya çıkarsa, bunları dikkatlice kaldırın ve daha sonra kullanmak üzere saklayın. Günün sonunda güzel zamanları hatırlayın ve kendinize şükredin. Zamanla bu alışkanlığın sağlığınızı ve mutluluğunuzu artırdığını fark edebilirsiniz.

Zihninizi harekete geçirmek çok kolaydır. Bu tekniği her gün sabahtan akşama kadar günde toplam 5 dakika uygulayarak hayatınıza yeni mutlu anlar katabilirsiniz. Zamanla bu rutinleri değiştirip geliştirmeye çalıştığınızda daha da eğlenceli hale geliyor.