Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Mutfaktaki beyaz mucize ile çay, kahve lekelerine son!

Her evde bulunan ama tek bir şey için kullanılan o gıdanın aslında kullanılabileceği birçok alan olduğu ortaya çıktı. Bütün lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. İşte o gıda ve kullanım alanları...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 13:48
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 13:48

Mutfaktaki beyaz mucize ile çay, kahve lekelerine son!

Yemeklerin lezzet kaynağı tuz, sadece yemek pişirmek için değil, aynı zamanda evde birçok sorununuzun çözümüne de yardımcı olabilir. İşte bir tutam tuzun sıradışı ve etkili kullanım alanları...

TUZUN KULLANIM ALANLARI

1

Çay-Kahve Lekelerini Temizleme

Çay ve kahve fincanlarınızdaki inatçı lekeleri hemen temizlemek için yarım çay kaşığı tuz kullanın. Tuzdaki alkali özellikler, lekeleri kolayca çıkarır. Ovalayın, durulayın ve temiz fincanlarınızın tadını çıkarın!

Şarap Lekelerine Veda

Kumaştaki şarap lekelerini temizlemek için, ıslak bir bezle silmek yerine, kuru bir bezle lekenin üzerine tuz dökün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayarak şarap lekelerinden kurtulun.

Pas Lekelerini Yok Etme

Metal yüzeylerde oluşan pas lekelerini temizlemek için altı yemek kaşığı tuzu iki yemek kaşığı limon veya lime suyu ile karıştırın. Bu karışımı paslı alanlara sürün, bekleyin, ardından durulayın ve kurulayarak pas lekelerinden kurtulun.

Mutfak Lavabosundaki Kötü Kokulara Son

Eviyenizde oluşan kötü kokulardan kurtulmak için, bir yemek kaşığı tuzla tepeleme kaynar suyu lavabonuza dökün. Tuz, yağ ve diğer artıkları temizleyerek kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.

Farklı Tuz Çeşitleri ve Temizlikte Kullanımı

Koşer Tuz: Döküm tavalarınızı temizlemek için bir çay kaşığı koşer tuz ile su karışımını kullanabilirsiniz.

Deniz Tuzu: Üzüm çekirdeği yağı ile karıştırarak doğal bir peeling elde edebilirsiniz.

Kaya Tuzu: Yiyeceklerde kullanılmaz, ancak dondurma makinenizde kırıcı olarak işe yarar.

Evdeki tuzunuzu sadece yemek pişirmek için değil, bir temizlik yardımcısı olarak da düşünün! Sıradışı kullanım alanları sayesinde tuz, mutfaktaki sihirli dokunuşunuz olabilir.